Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingar 2021


Från år 2014 ingår endast RM inne och ute samt Next Generation Cup i 11- och 12-årsklasserna

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Bravida Borås Tennisvecka Vintertour,

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Babolat Open INSTÄLLD, Karlstad Vinterspel INSTÄLLD, Tygrikesspelen INSTÄLLD, Kullingslaget INSTÄLLD
Guld o Silver Cup INSTÄLLD,  Bravida Borås Tennisvecka INSTÄLLD,  Trollsmashen INSTÄLLD, Hammarö Cupen INSTÄLLD, Falköpings Vintercup INSTÄLLD, Lysekils Open INSTÄLLD, Hökensåsspelen INSTÄLLD, Centiro Cup INSTÄLLD, RM inomhus, Tibroslaget, Sandareds Vårturneringen, Karlstad Open, Pågens Gifflar Cup, Pågens Gifflar Junior Cup, Räkantennisen, Trollserven, Uddevalla Tennisveckan, Lambi Cup, Catella Borås Clay Open,  Åmåls Tennisvecka, RM utomhus,  Vilan Open, Trollkampen,  Ica Oxen Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Billys Cup, City Gross Open, XL Bygg Vintertour,  Next Generation Cup,  Midsommartrofén, Ljungskile Open, Hunneboveckan, BDO Open, Vänersmashen, Pablo Open INSTÄLLD, XL Bygg Open,  Lussedubbel, Jullovssprinten , Tomtecupen 

Ställningen framgår av nedanstående tabeller.

Pojkar 16 (födda 2005)  Poäng
  1. Filip Stidell, Sandareds TK  
  2. Carl-Hampus Karnell, Skövde TF  
  3. Benjamin Hermansson, Alingsås TK  
  4. Dante Walltin, Vänersborgs TK  
  5. William Elmers, Lidköpings TK  
  6. Arvid Lindblad, Skara TK  
  7. Konrad Büchert, Elfsborg Tennis  
  8. Erik Nordström, Karlstads TK  
  9. Gustav Wahlberg, Karlstads TK  
      Gustav Thyni, Alingsås TK   
    
Flickor 16 (födda 2005) Poäng
  1. Jonna Söderberg, Uddevalla TK  
  2. Sally Himmer, Skövde TF  
  3. Ebba Nordenfeldt, Karlstads TK  
  4. Vilma Höckerfelt, Lidköpings TK  
      Märta Petersson, Hjo TK  
      Beatrice Hallqvist, Ulricehamns TK  
   
   
          
      
Pojkar 15 (födda 2006) Poäng
  1. Arvid Hagejärd, Mariestads TK  
  2. Gustav Andersson, Hjo TK   
  3. Bruno Johansson, Kristinehamns TK  
  4. Max Grahn, Bofors TK  
  5. Anton Clarebrink, Elfsborg Tennis  
  6. Olle Eriksson, Mariestads TK  
   
   
   
   
   
Flickor 15 (födda 2006) Poäng
  1. Anouk Oderkerk, Ljungskile TF  
  2.  Isa Nilsson, Falköpings TK  
  3. Hanna Roslund, Falköpings TK   
  4. Jolanda Johansson, Skövde TF  
  5. Ingrid Sjöstrand, Ljungskile TF   
  6.  Liv Kirkfjell, Elfsborg Tennis  
   
Pojkar 14 (födda 2007) Poäng
   1. Kelvin Walltin, Vänersborgs TK  
   2. Hjalmar Petrov, Kils TK  
   3. Edvin Gustafsson, Uddevalla TK  
   4. Sebastian Mlocinski, Sandareds TK  
   5. Gunnar Lööf Wettervik, Lidköpings TK  
   6. Philip Hagman, Elfsborg Tennis  
       Vilmer Ryberg, Mariestads TK  
   8. Axel Nordenfelt, Hammarö TK  
   9. Adrian Hjalmarsson, Arvika TK  
   
   
   
   
   
   
   
   
Flickor 14 (födda 2007) Poäng
    1. Vera Ryding, Lidköpings TK  
    2. Lara Danielsson, Elfsborg Tennis  
    3. Linnea Holm Tellevik, Lidköpings TK  
    4. Alexandra Lundahl, Falköpings TK  
    5. Nellie Andersson, Karlstads TK  
    6. Dorina Dinya, Alingsås TK  
    7.  Sophie Danielsson, Elfsborg Tennis  
         Emilia Liljenby, Sandareds TK  
   
   
   
   
   
   
   
Pojkar 13 (födda 2008) Poäng
   1. Benjamin Du, Karlstads TK  
   2. Anton Ahlberg, Sandareds TK  
       Olle Carlsson, Karlstad  
   
   
   
   
   
   
   
     
    
   
   
   
    
    
    
   
Flickor 13 (födda 2008) Poäng
  1. Elin Siewertz, Falköpings TK  
      Elina Söderberg, Uddevalla TK  
   
   
   
   
   
   
   
Pojkar 12 (födda 2009) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
 1. Vilgot Falk, Lidköpings TK   
 2. Eric Siesing, Vänersborgs TK  
     Roderic Andersson, Sandared   
Flickor 12 (födda 2009) Poäng
 1. Erica Björkdahl, Lidköpings TK  
 2.  
 3.  
 4.   
   
Pojkar 11 (födda 2010) Poäng
 1.  
 2.  
 3.  
 4.        
   
Flickor 11 (födda 2010) Poäng
 1.   
 2.   
 3.   
 4.     
Uppdaterad: 22 FEB 2021 10:15 Skribent: Isabell Högberg
Epost: This is a mailto link

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tennisförbundet Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: peter.tennisvast@tel...

Se all info