Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingar 2020


Från år 2014 ingår endast RM inne och ute samt Next Generation Cup i 11- och 12-årsklasserna

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:

Karlstad Vinterspel, Tygrikesspelen, Kullingslaget, Guld o Silver Cup,  Bravida Open, Trollsmashen, Hammarö Cupen,Vintercup, Lysekils Open, Hökensåsspelen, Centiro Cup, RM inomhus, Tibroslaget, Sandareds Vårturneringen, Karlstad Open, Pågens Gifflar Cup, Pågens Gifflar Junior Cup, Räkantennisen, Trollserven, Uddevalla Tennisveckan, Lambi Cup, Catella Borås Clay Open,  Åmåls Tennisvecka, RM utomhus,  Vilan Open, Trollkampen,  Ica Oxen Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Billys Cup, City Gross Open, XL Bygg Vintertour,

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Sommarro Outdoor INSTÄLLD, Next Generation Cup INSTÄLLD,  Midsommartrofén INSTÄLLD, Ljungskile Open INSTÄLLD, Hunneboveckan INSTÄLLD,BDO Open INSTÄLLD, Vänersmashen INSTÄLLD, Pablo Open INSTÄLLD, XL Bygg Open INSTÄLLD,  Lussedubbel INSTÄLLT, Jullovssprinten INSTÄLLD, Tomtecupen INSTÄLLD

Ställningen framgår av nedanstående tabeller.

Pojkar 16 (födda 2004)  Poäng
  1. Noel Kindbom, Lidköpings TK 22p
  2. Arvid Harling, Trollhättans TK 18p
  3. Carl Johansson, Elfsborg Tennis 12p
  4.  Axel Olofson, Trollhättans TK 8p
      Lukas Bergqvist, Karlstad 8p
      Viktor Persson, Åmål 8p
  7. Nils Fagerlund, Hjo TK 6p
  8. Anton Jansson, Mariestads TK

4p

  9. Noel Henningsson, Karlstads TK

1p

    
    
Flickor 16 (födda 2004) Poäng
  1. Emilia Siewertz, Tidaholms TK 30p
  2. Emilia Hollman, Karlstads TK 22p
  3. Emma Fröjd, Lidköpings TK 12p 
  4. Tilda Martinsson Dahlman, Lidköpings TK
8p
  5. Julia Johansson, Skövde TF 2p 
      Linn Persson, Karlstads TK
2p 
      Emma Örtlund, Karlstads TK 2p
  8. Tilde Lundgren Axelsson, Arvika TK 1p
          
      
Pojkar 15 (födda 2005) Poäng
  1. Filip Stidell, Sandareds TK 46p
  2. Carl-Hampus Karnell, Skövde TF( spelat fler tävlingar) 34p
  3. Benjamin Hermansson, Alingsås TK 34p
  4. Dante Walltin, Vänersborgs TK 16p
  5. William Elmers, Lidköpings TK 14p
  6. Arvid Lindblad, Skara TK 10p
  7. Konrad Büchert, Elfsborg Tennis 8p
  8. Erik Nordström, Karlstads TK
4p
  9. Gustav Wahlberg, Karlstads TK 2p
      Gustav Thyni, Alingsås TK 2p 
   
Flickor 15 (födda 2005) Poäng
  1. Jonna Söderberg, Uddevalla TK 16p
  2. Sally Himmer, Skövde TF
10p 
  3. Ebba Nordenfeldt, Karlstads TK 6p
  4. Vilma Höckerfelt, Lidköpings TK
4p 
      Märta Petersson, Hjo TK 4p 
      Beatrice Hallqvist, Ulricehamns TK 4p  
   
Pojkar 14 (födda 2006) Poäng
  1. Arvid Hagejärd, Mariestads TK 44p
  2. Gustav Andersson, Hjo TK ( spelat fler tävlingar) 32p
  3. Bruno Johansson, Kristinehamns TK 32p
  4. Max Grahn, Bofors TK 28p
  5. Anton Clarebrink, Elfsborg Tennis 8p
  6. Olle Eriksson, Mariestads TK 6p
  7. Sigge Polleryd, Karlstads TK 4p 
      Timothy Hammrin, Lilla Edets TK 4p 
      Noah Andreasson, Dalsjöfors 4p
      Jesper Eriksson, Hammarö TK 4p
11. Henrik Alfredsson Middelman, Lidköpings TK 2p
      Teo Lind, Dalsjöfors TK 2p
      Julian Strandell, Sandareds TK 2p
      Einar Grahn, Mariestads TK 2p
15. Jakob Möller-Fällström, Hammarö TK 1p  
      Valter Olander, Alingsås 1p
   
Flickor 14 (födda 2006) Poäng
  1. Anouk Oderkerk, Ljungskile TF 48p
  2.  Isa Nilsson, Falköpings TK 34p
  3. Hanna Roslund, Falköpings TK  24p
  4. Jolanda Johansson, Skövde TF 22p
  5. Ingrid Sjöstrand, Ljungskile TF  12p 
  6.  Liv Kirkfjell, Elfsborg Tennis 10p
  7. Tilda Olsson, Karlstads TK 6p 
      Nora Westdahl, Ljungskile TF 6p
  9. Kajsa Olausson, Tidaholms TK 3p  
10. Ebba Swahn, Skövde TF 2p  
      Tilde Marmander, Marks TK 2p
12. Astrid Romell, Lesekils TK 1p  
      Lily Trolled, Uddevalla TK 1p 
   
   
Pojkar 13 (födda 2007) Poäng
   1. Kelvin Walltin, Vänersborgs TK 68p
   2. Hjalmar Petrov, Kils TK
28p 
   3. Edvin Gustafsson, Uddevalla TK 26p
   4. Sebastian Mlocinski, Sandareds TK 22p
   5. Gunnar Lööf Wettervik, Lidköpings TK 15p
   6. Philip Hagman, Elfsborg Tennis 14p
       Vilmer Ryberg, Mariestads TK
14p 
   8. Axel Nordenfelt, Hammarö TK 6p 
   9. Adrian Hjalmarsson, Arvika TK 5p   
 10. Anton Hamr, Hammarö TK 4p   
       Olof Bengtsson, Sommaro TK 4p   
       Vilmer Cedervad, Karlstads TK 4p   
       Jonatan Mirowski, Kils TK 4p
14. Hugo Bengtsson, Elfsborg Tennis 3p
15. David Strömqvist, Skulptorps TK 2p 
16. Liam Johansson, Tidaholms TK 1p   
      Noah Gustafsson, Alingsås TK 1p   
      Hugo Johansson, Elfsborg Tennis 1p   
   
Flickor 13 (födda 2007) Poäng
    1. Vera Ryding, Lidköpings TK
30p
    2. Lara Danielsson, Elfsborg Tennis 12p 
    3. Linnea Holm Tellevik, Lidköpings TK 10p
    4. Alexandra Lundahl, Falköpings TK 5p
    5. Nellie Andersson, Karlstads TK 4p 
    6. Dorina Dinya, Alingsås TK 3p   
    7.  Sophie Danielsson, Elfsborg Tennis 2p   
         Emilia Liljenby, Sandareds TK 2p
   
Pojkar 12 (födda 2008) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
   1. Benjamin Du, Karlstads TK 16p
   2. Anton Ahlberg, Sandareds TK 4p  
       Olle Carlsson, Karlstad 4p
     
Flickor 12 (födda 2008) Poäng
  1. Elin Siewertz, Falköpings TK 12p
      Elina Söderberg, Uddevalla TK 12p  
    
    
   
Pojkar 11 (födda 2009) Poäng

  1. Vilgot Falk, Lidköpings TK (spelar fler tävlingar)

4p 

  2. Eric Siesing, Vänersborgs TK

4p
      Roderic Andersson, Sandared 4p
         
   
Flickor 11 (födda 2009) Poäng
 1. Erica Björkdahl, Lidköpings TK 1p
 2.   
 3.   
 4.     
Uppdaterad: 14 MAR 2020 16:04 Skribent: Isabell Högberg
Epost: This is a mailto link

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tennisförbundet Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: peter.tennisvast@tel...

Se all info