Hoppa till sidans innehåll

DubbelTräffen 2020


Tabell

  S V O F SD   P
Herrljunga 6 6 0 0 38-10  12
Skultorp 6 5 0 1 39-9  10
Lidköping 1 6 4 0 2 29-19   8
Mariestad 7 2 1 4 28-28   5
Lidköping 2 6 2 1 3 19-29   5
Karlstad 5 2 0 3 18-22   4
Ljungskile 4 0 0 4 4-28   0
Ulricehamn 4 0 0 4 1-31   0


Spelprogram 2020

Omgång 1 : 25-26 januari

Mariestads TK - Lidköpings TK 2 4-4
Marie Johanson/Evalotth Moberg - Annica Johansson/ Sofia Ahlgren 0-6, 6-4
Marie Johanson/Evalotth Moberg -Anna-Karin Folger/Kristin Creton 6-0, 6-2
Annika Ehrngren/Gunilla Carlsson - Anna-Karin Folger/Kristin Creton 6-7 (3-7), 7-5
Annika Ehrngren/Gunilla Carlsson - Annica Johansson/ Sofia Ahlgren 5-7, 1-6

Skultorps TK - Lidköpings TK 1   8-0
Linda Bohlin/Annika Wahlroos - Kajsa Forsell/Jeanette Winther 6-2, 6-3
Mari von Sivers/Tove Hansson - Petra Aronsson/Helén Fouganthine 6-2, 6-0
Linda Bohlin/Annika Wahlroos - Petra Aronsson/Helén Fouganthine 6-0, 6-2
Mari von Sivers/Tove Hansson - Kajsa Forsell/Jeanette Winther  6-1, 6-2

Herrljunga TK - Karlstads TK  6-2
Therese Json Wahlström/Annelie Åhman - Anna Chrisenson/Charlotta Nilsson 7-6 6-2
Pernilla Thor/ Liselotte Rotter  -  Karolina Petrov Fieril/ Elin Bertilsson 6-2 7-5 
Therese Json Wahlström/ Annelie Åhman - Karolina Petrov Fieril/ Elin Bertilsson 2-6 4-6
Pernilla Thor/ Liselotte Rotter - Anna Chrisenson/Charlotta Nilsson 6-2 6-1

Omgång 2 : 1-2 februari

Lidköpings TK 2 - Ulricehamns TK

Lidköpings TK 1 - Mariestads TK 6-2
Kajsa Forsell/Helen Söderman Fougantine - Marie Johansson/Christina Hugosson 6-0 6-0
Victoria Lundborg/Petra Aronsson - Evalotta Moberg/Gunilla Carlsson 7-5 6-4
Kajsa Forsell/Helen Söderman Fougantine - Evalotta Moberg/Gunilla Carlsson 3-6 3-6
Victoria Lundborg/Petra Aronsson - Marie Johansson/Christina Hugosson 6-3 6-1

Herrljunga TK - Skultorps TK 5-3
Therese Json Wahlström/Annelie Åhman-Svetlana Söderlund/Tove Hansson 6-1 6-0
Pernilla Thor/Liselotte Rotter-Marie von Sivers/Lena Ljungqvist 5-7 0-6
Therese Json Wahlström/Annelie Åhman-Marie von Sivers/Lena Ljungqvist 3-6 6-4
Pernilla Thor/Liselotte Rotter-Svetlana Söderlund/Tove Hansson 6-3 7-6

Karlstads TK - Ljungskile TF
Omgång 3 : 15-16 februari

Lidköpings TK 1 - Lidköpings TK 2 6-2
Victoria Lundborg/Helen Söderman Fouganthine-Anette Larsson/Anna-Karin Folger 3-6 7-5
Kajsa Forsell/Petra Aronsson - KristinCreton/Annika Johansson 6-1 6-0
Kajsa Forsell/Petra Aronsson -  Anette Larsson/Anna-Karin Folger 6-3 6-3
Victoria Lundborg/Helen Söderman Fouganthine - Annika Johansson/Sofia Ahlgren 5-7 7-6

Ulricehamns TK - Karlstads TK 1-7
Annika Hagman  /Annelie Lidberg - Elin Bertilsson /Jessica Nilsson 5-7 6-4
Annika Hagman /Annelie Lidberg - Anna Lindström/ Karolina Petrostien  2-6 2-6
Nina Hagman/ Karin Sjögren -  Anna Lindström/ Karolina Petrostien  3-6 1-6
Nina Hagman/ Karin Sjögren - Elin Bertilsson/ Jessica Nilsson  4-6 4-6

Mariestads TK - Herrljunga TK   2-6
Marie Johanson/Gunilla Karlsson - Annelie Åhman/Therese J:son 1-6, 1-6
Marie Johanson/Gunilla Karlsson - Liselotte Rotter/Pernilla Thor 3-6, 2-6
Annika Ehrngren/Evalotth Moberg - Liselotte Rotter/Pernilla Thor 6-4,6-4
Annika Ehrngren/Evalotth Moberg- Annelie Åhman/Therese J:son  2-6, 3-6

Skultorps TK - Ljungskile TF

Omgång 4 : 29 februari - 1 mars

Lidköpings TK 2 - Karlstads TK  6-2
Anette Larsson/Anna-Karin Folger - Karolina Petrov/Charlotta Nilsson  6-4, 6-1 
Sofia Ahlgren/Annica Johansson - Elin Bertilsson/Charlotta Stensson  6-3, 7-5
Kristin Creton/Anna-Karin Folger - Elin Bertilsson/Charlotta Stensson  6-7 (4-7), 4-6
Sofia Ahlgren/Annica Johansson - Karolina Petrov/Charlotta Nilsson  6-1, 6-4

Herrljunga TK - Lidköpings TK 1 7-1
Therese Json Wahlström/Annelie Åhman - Kajsa Forsell/Viktoria Lundberg 6-4 5-7
Pernilla Thor/Liselotte Rotter - Petra Aronsson/Tina Larsson 6-2 6-2 
Therese Json Wahlström/Annelie Åhman - Petra Aronsson/Tina Larsson 6-2 6-4
Pernilla Thor/Liselotte Rotter - Kajsa Forsell/Viktoria Lundberg  6-2 6-2


Skultorps TK - Ulricehamns TK  8-0
Mari von Sivers/Rieneke Wokke - Annika Hagman/Muriel Smedberg 6-0, 6-1
Mari von Sivers/Rieneke Wokke - Elin Hulin/Anneli Lidberg 6-4, 6-0
Svetlana Söderlund/Pia Hellberg - Annika Hagman/Muriel Smedberg 6-0, 6-2
Svetlana Söderlund/Pia Hellberg - Elin Hulin/Anneli Lidberg 7-5, 6-1

Ljungskile TK - Mariestads TK 0-8
Catharina Bergman / Kristina Lönnqvist - Marie Johansson / Evalott Moberg  0-6 1-6
Moa Nord / Karolina Ringmark - Annika Erngren / Gunilla Karlsson 3-6 2-6 
Catharina Bergman / Kristina Lönnqvist - Annika Erngren / Gunilla Karlsson 0-6 1-6 
Moa Nord / Karolina Ringmark - Marie Johansson / Evalott Moberg 1-6 3-6

Omgång 5 : 7-8 mars
Herrljunga TK - Lidköpings TK 2, 7-1
Therese Json Wahlström/ Jennifer Rotter - Anette Larsson/Sofia Ahlgren 6-1 6-3 
Pernilla Thor/Liselotte Rotter - Petra Landahl/Kristin Creton 6-4 6-1 
Therese Json Wahlström/Annelie -  Petra Landahl/Kristin Creton 6-1 6-4 
Pernilla Thor/Liselotte Rotter - Anette Larsson/Sofia Ahlgren 3-6 7-5

Karlstads TK - Skultorps TK  0-8
Anna Christenson/Charlotta Nilsson - Marie Von Sivers /Lena Ljungqvist 4-6, 2-6
Anna Lindström/Elin Bertilsson - Annika Wahlros /Svetlana Söderlund 1-6, 4-6
Anna Christenson / Charlotta Nilsson - Annika Wahlros /Svetlana Söderlund 2-6, 2-6
Anna Lindström o Bertilsson -  Marie Von Sivers / Lena Ljungqvist 1-6, 0-6

Ulricehamns TK - Mariestads TK 0-8
Matcher var Nina Hagman/Linda Wengbrand UTK mot Annika Ekengren/Gunilla Carlsson Mariestads TK   6-7, 5-7
Annelie Lidberg/Annika Hagman UTK mot Marie Johansson/Evalotth Moberg  2-6, 4-6
Nina Hagman/Linda Wengbrand UTK mot Marie Johansson/Evalotth Moberg 3-6  2-6
Annelie Lidberg/Annika Hagman UTK mot Annika Ekengren/Gunilla Carlsson 3-6,  3-6

Lidköpings TK 1 - Ljungskile TF  8-0

Victoria Lundborg/Helen Söderman Fougantine - Karolina Ringmark/Kristina Lönnqvist 6-4, 6-2
Kajsa Forsell/ Petra Aronsson - Moa Nord/ Catarina Bergman 6-0, 6-1
Kajsa Forsell/ Petra Aronsson - Karolina Ringmark/Kristina Lönnqvist 6-1, 6-0
Victoria Lundborg/Helen Söderman Fougantine - Moa Nord/ Catarina Bergman 6-1, 6-3

Omgång 6 : 14-15 mars
Lidköpings TK 2 - Skultorps TK 1-7
Anette Larsson /Sofia Ahlgren / Svetlana Söderlund/ Lena Ljungqvist 3-6 6-3 
Kristin Creton / Annica Lugner - Marie von Sivers-Furhoff /Malin Hoffman 1-6 1-6 
Anette Larsson /Sofia Ahlgren - Marie von Sivers-Furhoff / Malin Hoffman 3-6 3-6
Kristin Creton/ Annica Lugner - Svetlana Söderlund/ Lena Ljungqvist 4-6 2-6


Mariestads TK - Karlstads TK 1-7
Marie Johansson/Annika Ehrngren - Elin Bertilsson/Charlotta Nilsson 1-6, 4-6
Evalotth Moberg/Katarina Läth - Anna Lindström/Karolins Petrov Fieril 6-2, 6-7
Marie Johansson/Annika Ehrngren - Anna Lindström/Karolins Petrov Fieril 4-6, 3-6
Evalotth Moberg/Katarina Läth - Elin Bertilsson/Charlotta Nilsson 3-6 3-6


Ulricehamns TK - Lidköpings TK 1 0-8
Karin Sjögren/Annika Hagman –Kajsa Forsell/Viktoria Lundborg 1-6 2-6
Linda Wengbrand/Annelie Lidberg -Tina Larsson /Helen Foughantine Söderman  5-7  3-6
Karin Sjögren/Annika Hagman - Tina Larsson/Helen FoughantineSöderman  2-6  3-6
Linda Wengbrand/Annelie -Kajsa Forsell/Viktoria Lundborg 0-6  1-6 

Ljungskile TF - Herrljunga TK 1-7
Moa Nord / Kristina Lönnqvist - Annelie Åhman / Therese J:son 3-6 2-6
Karolina ringmark / Catharina Bergman - Pernilla Thor / Liselott Rötter 1-6 7-5
Moa Nord / Kristina Lönnqvist - Pernilla Thor / Liselott Rötter 4-6 0-6
Karolina Ringmark / Catharina Bergman - Annelie Åhman / Therse J:son 0-6 1-6

Omgång 7 : 21-22 mars
Skultorps TK - Mariestads TK  5-3
Annika Wahlroos/Mari von Sivers - Evalott Moberg/Catarina Läth  7-5 6-2
Tove Hansson/Lena Ljungqvist - Marie Johansson/Anki André       5-7 6-0
Annika Wahlroos/Mari von Sivers -  Marie Johansson/Anki André   6-1 6-1
Tove Hansson/Lena Ljungqvist - Evalott Moberg/Catarina Läth      5-7 2-6  

Herrljunga TK - Ulricehamns TK
Karlstads TK - Lidköpings TK 1

Ljungskile TF - Lidköpings TK 2 3-5
Kristina / Moa - Anette / Anna-Kari 0-6 1-6
Karolina / Annika - Annika / Kristin 6-0 6-2
Moa / Kristina - Annika / Kristin 7-5 0-6
Karolina / Annika - Anette / Anna-Kari 3-6 0-6

Omgång 8 : 28-29 mars
Ulrisehamns TK - Ljungskile TF

Reservhelg  4-5 april

Reservhelg  11-12 april

Reservhelg 18-19 april

 

Kontaktpersoner

Karlstads TK Karolina Petrov Fieril, tel: 0730-720265, This is a mailto link

Lidköpings TK Kajsa Forsell, tel: 0733-301684, This is a mailto link

Lidköpings TK 2 Anette Larsson, tel: 0709-540247, This is a mailto link

Mariestads TK Marie Johansson, tel: 0703-029054, This is a mailto link

Skultorps TK Svetlana Söderlund, tel: 0703-875825, This is a mailto link

Ulricehamns TK Annika Hagman , tel: 0706-755228, This is a mailto link

Herrljunga TK Therese J:son Wahlström, tel:0706-319676,  This is a mailto link 

Ljungskile TF Kristina Lönnqvist, tel:0739-412716, This is a mailto link

 

 

 

Christina Hugosson

 

 

Anette Larsson/Anna-Karin Folger

Uppdaterad: 20 JAN 2020 19:38 Skribent: Isabell Högberg
Epost: This is a mailto link

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tennisförbundet Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: peter.tennisvast@tel...

Se all info