Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2019


Från år 2014 ingår endast RM inne och ute samt Next Generation Cup i 11- och 12-årsklasserna

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Tygrikesspelen, Kullingslaget, Guld o Silver Cup, Bravida Open, Trollsmashen, Hammarö Cupen,  PEAB Winter Cup, Hökensåsspelen, Centiro Cup, RM inomhus, Påskslaget, Sandareds Vårturneringen, Sommaro Outdoor, Next Generation Cup, Karlstad Open,  Midsommartrofén, JSM Race Karlstad, Hunneboveckan, JSM Race Åmål, Räkan Tennisen, Trollserven, BDO Cup, Uddevalla Tennisveckan, JSM Race Sandared, Mark Clay Open, Catella Clay Cup, RM utomhus,

Följande tävlingar återstår att räkna in:

Lambi Cup, Peab sommer Cup, Trollkampen, Ica Oxen Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Billys Cup,City Gross Open, Vänersmashen, Pablo Open, XL Bygg Open, XL Bygg Vintertour, Tomtecupen

Ställningen framgår av nedanstående tabeller.

 

Pojkar 16 (födda 2003)  Poäng
  1. Axel Eriksson, Elfsborg Tennis 44p
  2. Felix Petrov, Karlstads TK 40p
  3. Edvin Clarebrink, Elfsborg Tennis 24p
  4. Emil Elmers, Lidköpings TK

22p

  5. Kaspar Marcusson, Skara TK

18p

  6. Jacob Hedin, Sandareds TK 

14p

  7. Matteus Nyström, Sandareds TK 10p
  8. Albin Hermansson, Alingsås TK   8p
      Johan Linden, Uddevalla TK    8p 
10.  Erik Ströberg, Ljungskile TF   6p
11. Casper Gustafsson, Elfsborg Tennis   2p 
      Julian Isaksson, Lidköpings TK   2p 
   
Flickor 16 (födda 2003) Poäng
  1. Cajsa Persson Teiler, Åmåls Nya TK  44p
  2. Sara Hegefeldt, Tidaholms TK  34p
  3. Alexandra Costineanu, Elfsborg Tennis  16p
  4. Viktoria Aronsson, Vänersborgs TK  10p
      Viktoria Gustafsson Thor, Vårgårda TK  10p
  6. Rebecca Nyman, Vårgårda TK    8p
  7. Marissa Danielsson, Elfsborg Tennis         6p
      Lisa Grönlund, Lidköpings TK    6p
      Evelina Sandersson, Elfsborg Tennis    6p
10. Elise Slättner, Strömstads TK    4p
      Ida Kullander, Sandareds TK    4p
   
Pojkar 15 (födda 2004)  
  1. Anton Jansson, Mariestads TK  24p
      Noel Kindbom, Mariestads TK  24p
  3. Lucas Björkenkvist, Sandareds TK  16p
      Mateo Trandem, Karlstads TK  16p
  5. Hugo Rask, Strömstads TK  14p
  6. Carl Johansson, Sandareds TK  12p
  7. Axel Olofson, Trollhättans TK    8p
  8. Nils Fagerlund, Hjo TK    4p
  7. Joel Röstberg, Trollhättans TK     2p
      Anton Lundell, Mariestads TK    2p
   
Flickor 15 (födda 2004)  
  1. Tilda Martinsson Dahlman, Lidköpings TK  34p
  2. Emma Fröjd, Lidköpings TK  28p
  3. Emilia Siewertz, Tidaholms TK  18p
  4. Alice Nossler, Tidaholms TK  12p
  5. Emilia Hollman, Karlstads TK  10p
  6. Julia Johansson, Skövde TF    8p
  7. Elsa Tellevik, Lidköpings TK,     6p
  8. Linn Persson, Karlstads TK    2p
   
Pojkar 14 (födda 2005) Poäng
  1. Filip Stidell, Sandareds TK 64p
  2. Erik Nordström, Karlstads TK 52p
  3. Benjamin Hermansson, Alingsås TK 32p
  4. Dante Walltin, Uddevalla TK 28p
  5. Carl-Hampus Karnell, Skövde TF 24p
  6. Konrad Büchert, Elfsborg Tennis 14p
  7. Hugo Köldrup, Ulricehamns TK 12p
      Jacob Andersson, Sandareds TK 12p
  9. Arvid Lindblad, Skara TK 10p
10. William Elmers, Lidköpings TK   8p 
11. Axel Wahrolin, Karlstads TK   6p
12. Leon Quicklund, Marks TK   4p
13. Linus Bjärkstrand, Trollhättans TK   2p
      Lucas Parnebo,  Alingsås TK   2p  
   
Flickor 14 (födda 2005) Poäng
  1. Ida Kapidzic, Trollhättans TK 66p
  2. Sally Himmer, Skövde TF 46p
  3. Jonna Söderberg, Uddevalla TK 28p
  4. Vilma Höckerfelt, Skara TK 12p
  5. Märta Petersson, Hjo TK 10p
  6. Andrea Arnstål, Tidaholms TK   4p
      Sophie Toyer, Vänersborgs TK   4p
  8. Beatrice Hallqvist, Ulricehamns TK   2p
      Ebba Nordenfeldt, Karlstads TK   2p
      Alva Gärdt, Arvika TK   2p
   
Pojkar 13 (födda 2006) Poäng
   1. Gustav Andersson, Hjo TK  24p
       Bruno Johansson, Kristinehamns TK  24p
   3. Max Grahn, Bofors TK  14p
       Olle Eriksson, Mariestads TK  14p
   5. Arvid Hagejärd, Mariestads TK  10p
   6. Julian Strandell, Sandareds TK    8p
   7. Anton Clarebrink, Elfsborg Tennis    7p
   8. Henrik Alfredsson Middelman, Lidköpings TK    6p
   9.  Teo Lind, Dalsjöfors TK    4p
 10. Timothy Hammrin, Lilla Edets TK    3p
 11. Hannes Ljung, Hammarö TK    2p
       Sigge Polleryd, Karlstads TK    2p
 13. Noah Andreasson, Dalsjöfors TK    1p 
   
Flickor 13 (födda 2006) Poäng
    1. Bella Bergqvist Larsson, Åmåls TK  52p 
    2. Jolanda Johansson, Skövde TF  18p
    3. Anouk Oderkerk, Ljungskile TF  16p
    4. Isa Nilsson, Falköpings TK    6p
    5. Hanna Roslund, Falköpings TK    4p
    6. Ebba Swahn, Skövde TF    3p
        Ellen Lund, Mariestads TK    3p
    8. Liv Kirkfjell, Elfsborg Tennis    2p
        Sara Frendegard, Tibro TK    2p
        Ingrid Sjöstrand, Ljungskile TF    2p
  11. Tilde Marmander, Marks TK    1p
  12. Moa Johansson, Marks TK 0,5p
   
Pojkar 12 (födda 2007) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
   1. Hjalmar Petrov, Karlstads TK 20p
   2.  Kelvin Walltin, Uddevalla TK   8p 
   3. Edvin Gustafsson, Uddevalla TK   4p
   4. Edvin Daläng, Ljungskile TF   3p 
   5. Vilmer Rydberg, Mariestads TK   2p
       Philip Hagman, Elfsborgs Tennis   2p
   6. Jakob Östbye, Alingsås TK   1p
   
 
Flickor 12 (födda 2007) Poäng
  1. Vera Ryding, Lidköpings TK 20p
  2. Ellen Olausson, Tidaholms TK   8p
  3. Emilia Stidell, Sandareds TK   4p 
      Lara Danielsson, Elfsborg Tennis   4p
  5. Estelle Müller, Sandareds TK   2p
   
Pojkar 11 (födda 2008) Poäng
  1. Benjamin Du, Karlstads TK 16p
  2. Sigge Johansson, Skultorps TK   4p
      Emil Andersson, Sandareds TK   4p
  4. Anton Hedén, Sandareds TK   2p 
      Olle Carlsson, Karlstads TK   2p 
   
Flickor 11 (födda 2008) Poäng
 1. Elin Siewertz, Falköpings TK  24p 
 2. Elina Söderberg, Uddevalla TK  20p 
 3. Filippa Bengtsson , Hjo TK    4p 
   
   
   
   
   
Uppdaterad: 04 FEB 2019 06:10 Skribent: Isabell Högberg
Epost: This is a mailto link

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
Fax: 052119580
E-post: This is a mailto link

Se all info