Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2019


Från år 2014 ingår endast RM inne och ute samt Next Generation Cup i 11- och 12-årsklasserna

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Tygrikesspelen, Kullingslaget, Guld o Silver Cup, Bravida Open, Trollsmashen, Hammarö Cupen,  PEAB Winter Cup, Hökensåsspelen, Centiro Cup, RM inomhus, Påskslaget, Sandareds Vårturneringen, Sommaro Outdoor, Next Generation Cup, Karlstad Open,  Midsommartrofén, JSM Race Karlstad, Hunneboveckan, JSM Race Åmål, Räkan Tennisen, Trollserven, BDO Cup, Uddevalla Tennisveckan, JSM Race Sandared, Mark Clay Open, Catella Clay Cup, RM utomhus, Lambi Cup, Peab sommer Cup, Trollkampen, Ica Oxen Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Billys Cup, City Gross Open, Fryken-spelen, Vänersmashen, Pablo Open,

Följande tävlingar återstår att räkna in:

XL Bygg Open, XL Bygg Vintertour, Tomtecupen, Mellandagspelen

Ställningen framgår av nedanstående tabeller.

 

Pojkar 16 (födda 2003)  Poäng
  1. Felix Petrov, Karlstads TK 50p
  2. Axel Eriksson, Elfsborg Tennis 44p
  3. Emil Elmers, Lidköpings TK 42p
  4. Edvin Clarebrink, Elfsborg Tennis 28p
  5. Kaspar Marcusson, Skara TK

18p

  6. Jacob Hedin, Sandareds TK 

14p

      Albin Hermansson, Alingsås TK

14p

  8. Matteus Nyström, Sandareds TK 10p
  9. Johan Linden, Uddevalla TK    8p 
10.  Erik Ströberg, Ljungskile TF   6p
11. Oscar Zetterström, Karlstads TK   4p
12. Casper Gustafsson, Elfsborg Tennis   2p 
      Julian Isaksson, Lidköpings TK   2p 
      Isak Käll, Lidköpings TK   2p
   
Flickor 16 (födda 2003) Poäng
  1. Cajsa Persson Teiler, Åmåls Nya TK  44p
  2. Alexandra Costineanu, Elfsborg Tennis  16p
      Lisa Grönlund, Lidköpings TK  16p
  4. Viktoria Aronsson, Vänersborgs TK  12p
  5. Viktoria Gustafsson Thor, Vårgårda TK  10p
       Rebecca Nyman, Vårgårda TK  10p
  7. Marissa Danielsson, Elfsborg Tennis         6p
      Evelina Sandersson, Elfsborg Tennis    6p
  9. Elise Slättner, Strömstads TK    4p
      Ida Kullander, Sandareds TK    4p
11. Julia Englund, Hjo TK    2p 
   
Pojkar 15 (födda 2004) Poäng
  1. Noel Kindbom, Mariestads TK  32p
  2. Lucas Björkenkvist, Sandareds TK  28p
  3. Anton Jansson, Mariestads TK  24p
  4. Carl Johansson, Sandareds TK      18p
  5. Mateo Trandem, Karlstads TK  16p
  6. Hugo Rask, Strömstads TK  14p
      Axel Olofson, Trollhättans TK  14p
  8. Joel Röstberg, Trollhättans TK     6p
  9. Nils Fagerlund, Hjo TK    4p
10. Anton Lundell, Mariestads TK    2p
      Viktor Persson, Åmåls Nya TK    2p
      Arvid Harling, Trollhättans TK    2p
   
Flickor 15 (födda 2004) Poäng
  1.  Emma Fröjd, Lidköpings TK  38p
  2. Tilda Martinsson Dahlman, Lidköpings TK  34p
  3. Emilia Siewertz, Tidaholms TK  24p
  4. Alice Nossler, Tidaholms TK  12p
      Emilia Hollman, Karlstads TK  12p
  6. Julia Johansson, Skövde TF    8p
  7. Elsa Tellevik, Lidköpings TK,     6p
  8. Linn Persson, Karlstads TK    2p
      Emma Örtlund, Karlstads TK    2p
   
Pojkar 14 (födda 2005) Poäng
  1. Filip Stidell, Sandareds TK 84p
  2. Erik Nordström, Karlstads TK 52p
  3. Carl-Hampus Karnell, Skövde TF 46p
  4. Benjamin Hermansson, Alingsås TK 38p
  5. Dante Walltin, Uddevalla TK 28p
  6. Jacob Andersson, Sandareds TK 18p
  7. Konrad Büchert, Elfsborg Tennis 16p
  8. William Elmers, Lidköpings TK 14p
  9. Hugo Köldrup, Ulricehamns TK 12p
10. Arvid Lindblad, Skara TK 10p
      Axel Wahrolin, Karlstads TK 10p
12. Leon Quicklund, Marks TK   4p
13. Linus Bjärkstrand, Trollhättans TK   2p
      Lucas Parnebo,  Alingsås TK   2p  
      Viktor Eriksson, Kils TK   2p
   
Flickor 14 (födda 2005) Poäng
  1. Ida Kapidzic, Trollhättans TK 68p
  2. Sally Himmer, Skövde TF 58p
  3. Jonna Söderberg, Uddevalla TK 28p
  4. Vilma Höckerfelt, Skara TK 16p
  5. Märta Petersson, Hjo TK 12p
  6. Elin Andersson, Falköpings TK   6p
      Alva Gärdt, Arvika TK   6p
  8. Andrea Arnstål, Tidaholms TK   4p
      Sophie Toyer, Vänersborgs TK   4p
      Ebba Nordenfeldt, Karlstads TK   4p
      Beatrice Hallqvist, Ulricehamns TK   4p
12. Alva Karlsson, Kils TK   2p
   
Pojkar 13 (födda 2006) Poäng
   1. Olle Eriksson, Mariestads TK  28p
       Gustav Andersson, Hjo TK  28p
       Bruno Johansson, Kristinehamns TK  28p
   4. Max Grahn, Bofors TK  26p
   5. Arvid Hagejärd, Mariestads TK  18p
   6. Henrik Alfredsson Middelman, Lidköpings TK  10p
   7. Julian Strandell, Sandareds TK    8p
       Sigge Polleryd, Karlstads TK    8p
   9. Anton Clarebrink, Elfsborg Tennis    7p
10. Timothy Hammrin, Lilla Edets TK    5p
11.  Teo Lind, Dalsjöfors TK    4p
       Patrik Andersson, Kils TK    4p
13. Hannes Ljung, Hammarö TK    2p
      Valter Olander, Alingsås TK    2p
      Elis Brogeby, Elfsborg Tennis    2p
16. Noah Andreasson, Dalsjöfors TK    1p 
      Thomas Sopracolle, Alingsås TK    1p
18. Ozzy Karlsson, Alingsås TK 0,5p
   
Flickor 13 (födda 2006) Poäng
    1. Bella Bergqvist Larsson, Åmåls TK  54p 
    2. Anouk Oderkerk, Ljungskile TF  22p
    3. Jolanda Johansson, Skövde TF  22p
    4. Ellen Lund, Mariestads TK    7p
    5. Isa Nilsson, Falköpings TK    6p
    6. Ingrid Sjöstrand, Ljungskile TF    5p
    7. Hanna Roslund, Falköpings TK    4p
        Liv Kirkfjell, Elfsborg Tennis    4p
    9. Ebba Swahn, Skövde TF    3p
  10. Sara Frendegard, Tibro TK    2p
        Alva Lindström, Karlstads TK    2p
  11. Tilde Marmander, Marks TK    1p
  12. Moa Johansson, Marks TK 0,5p
        Nova Jägsten, Alingsås TK 0,5p 
   
Pojkar 12 (födda 2007) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
   1. Hjalmar Petrov, Karlstads TK 20p
   2.  Kelvin Walltin, Uddevalla TK   8p 
   3. Edvin Gustafsson, Uddevalla TK   4p
   4. Edvin Daläng, Ljungskile TF   3p 
   5. Vilmer Rydberg, Mariestads TK   2p
       Philip Hagman, Elfsborgs Tennis   2p
   6. Jakob Östbye, Alingsås TK   1p
   
 
Flickor 12 (födda 2007) Poäng
  1. Vera Ryding, Lidköpings TK 20p
  2. Emilia Stidell, Sandareds TK   4p 
      Lara Danielsson, Elfsborg Tennis   4p
  4. Estelle Müller, Sandareds TK   2p
   
Pojkar 11 (födda 2008) Poäng
  1. Benjamin Du, Karlstads TK 16p
  2. Sigge Johansson, Skultorps TK   4p
      Emil Andersson, Sandareds TK   4p
  4. Anton Hedén, Sandareds TK   2p 
      Olle Carlsson, Karlstads TK   2p 
   
Flickor 11 (födda 2008) Poäng
 1. Elin Siewertz, Falköpings TK  24p 
 2. Elina Söderberg, Uddevalla TK  20p 
 3. Ellen Olausson, Tidaholms TK    8p
 4. Filippa Bengtsson , Hjo TK    4p 
   
   
   
   
   
Uppdaterad: 04 FEB 2019 06:10 Skribent: Isabell Högberg
Epost: This is a mailto link

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info