Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2016


I Västtouren ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

Från år 2014 ingår endast RM inne och ute samt SEB Next Generation Cup i 11- och 12-årsklasserna

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Falköpings Tennisvecka, Kullingslaget, Tygrikesspelen, Centiro Cup, Anders Järryds Pokal, Bravida Open, Trollsmashen, Hammarö Cupen, Hökensåsspelen, RM inomhus, Påskslaget, Vårturneringen, Next Generation Cup, Karlstad Cupen ute, Midsommartrofén, Björn Borgs Pokal, Lambi Cup, Hunneboveckan, Falköpings Tennisvecka, Black Hill Open, Räkan Tennisen, Trollserven, BDO Cup, Picassospelen, Catella Clay Cup, Ursand Open, Mark Clay Open, RM utomhus, Norlanders Cup, Vänern Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Billys Cup, City Gross Open, Vänersmashen, Pablo Open, XL Bygg Open, Tomtecupen

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Inga

Slutställning framgår av nedanstående tabeller.

Pojkar 16 (födda 2000) Poäng
  1. Oskar Jonsson, Lidköpings TK poäng i fler tävlingar 38p
  2. Melker Isaksson, Lidköpings TK 38p
  3. Jonathan Backman, Falköpings TK 36p
  4. Erik Claesson, Elfsborg Tennis 28p
  5. Gustav Andersson, Elfsborg Tennis   8p
  6. Samuel Hesser, Uddevalla TK   6p
  7. Lucas Forslund, Elfsborg Tennis   4p
      Vilgot Lööf, Lidköpings TK   4p
  9. Johan Kindbom, Skultorps TK   2p
      Rasmus Thyni, Alingsås TK   2p

 

Flickor 16 (födda 2000) Poäng
  1. Tuva Lindsten, Elfsborg Tennis 28p
  2. Hilda Lundstedt, Falköpings TK 22p
  3. Alma Bergdahl, Lidköpings TK 14p
  4. Karin Johansson, Kristinehamns TK 12p
  5. Ester Andersson, Elfsborg Tennis   8p
  6. Julia Nilsson, Mariestads TK   2p
      Saga Papp Edström, Sandareds TK   2p
   
Pojkar 15 (födda 2001) Poäng
  1. Filip Ivarsson, Elfsborg Tennis 52p
  2. Robin Thimén, Trollhättans TK 40p
  3. Carl Gustavsson, Falköpings TK 39p
  4. Marcus Johansson, Falköpings TK poäng i fler tävlingar 32p
  5. Erik Eliasson, Elfsborg Tennis 32p
  6. Juan Mateo Nunez, Billeruds TK 30p
  7. Hugo Nossler, Falköpings TK 22p
  8. Ludvig Ahnberg, Ljungskile TF 20p
  9. Rikard Rååd, Kils TK 15p
10. Peter Mårtensson, Alingsås TK 14p
      Simon Slättner, Strömstads TK 14p
12. Johan Emanuelsson, Billeruds TK 12p
13. Alfred Nöland Skjeggerud, Strömstads TK   4p
14. Anton Lind, Elfsborg Tennis   2p
15. Gustav Björnberg, Vänersborg   2p
   
Flickor 15 (födda 2001) Poäng
  1. Saga Berggren, Ljungskile TF 51p
  2. Alva Fröjd, Lidköpings TK 41p
  3. Frida Alsterheim, Ljungskile TF 12p
  4. Lisa Maliqi, Strömstads TK 10p
  5. Amanda Bennhage, Vänersborgs TK   8p
  6. Hanna Johansson, Lidköpings TK   6p
  7. Evelina Malm, Vänersborgs TK poäng i fler tävlingar   4p
      Anna Bernling, Vänersborgs TK poäng i fler tävlingar   4p 
  9. Bella Bäcker, Karlstads TK   4p
10. Denise Trotzig, Vänersborgs TK   2p
   
Pojkar 14 (födda 2002)  Poäng
  1. Hannes Eriksson, Kristinehamns TK 50p
      Axel Bergdahl, Lidköpings TK 50p
  3. Alfred Hagejärd, Mariestads TK 40p
  4. Adam Lorentzen, Ljungskile TF 26p
  5. Albert Ryding, Lidköpings TK 22p
  6.  Marcus Carlsson, Alingsås TK 20p
  7. Fhilip Thimén, Trollhättans TK 16p
  8. Bertil Lööf, Lidköpings TK 10p
  9. Nils Bredin, Hunnebostrands TK   8p
10. Lucas Jarnås, Vänersborgs TK   6p
      Jacob Fondland Andersson, Elfsborg Tennis   6p
      Hugo Helmersson, Vänersborgs TK   6p
13. Richard Jöelaid, Dalsjöfors TK   2p
      Eskil Haak Byström, Karlstads TK   2p
 
 
Flickor 14 (födda 2002) Poäng
  1. Alexandra Jansson, Mariestads TK 56p
  2. Hilda Grahn, Mariestads TK 50p
  3. Lisa Eliasson, Hammarö TK poäng i fler tävlingar 14p
  4. Linnea Samuelsson, Vänersborgs TK 14p
      Ann-Christine Karam, Trollhättans TK 14p
  6. Lisa Meier, Marks TK 10p
  7. Tilda Larsson, Vänersborgs TK   4p
  8. Agnes Andersson, Elfsborg Tennis   4p
   
Pojkar 13 (födda 2003)  
  1. Axel Eriksson, Dalsjöfors TK 53p
  2. Felix Petrov, Karlstads TK 22p
  3. Isac Svensson, Ljungskile TF 14p
  4. Emil Elmers, Lidköpings TK 11p
  5. Albin Hermansson, Alingsås TK poäng i fler tävlingar   8p
      Edvin Clarebrink, Elfsborg Tennis poäng i fler tävlingar   8p
  7. Erik Ströberg, Ljungskile TF   8p
  8. Anton Jansson, Mariestads TK   6p
      Elis Eliasson, Hammarö TK   6p
      Julian Isaksson, Lidköpings TK   6p
11. Philip Mentu, Ulricehamns TK   5p
12. Andreas Junestål Meijer, Skultorps TK   4p
      Carl Böös, Alingsås TK   4p
      Kaspar Marcusson, Skara TK   4p
15. Isac Käll, Lidköpings TK      3p
16. Erik Zetterström, Karlstads TK   2p
      Sebastian Lindell, Åmåls TK   2p
18. Carl Nilströmer, Dalsjöfors TK   1p
      Edvin Lindblad, Skara TK   1p
20. Matteus Nyström, Sandareds TK   0,5p
   
Flickor 13 (födda 2003)  
  1. Cajsa Persson Teiler, Billeruds TK 36p
  2. Evelina Sandersson, Elfsborg Tennis 28p
  3. Ella Selmosson, Götene TK 22p
  4. Elvira Hedlund, Elfsborg Tennis 20p
  5. Filippa Larsson, Elfsborg Tennis 15p
  6. Sara Hegefeldt, Tidaholms TK 11p
  7. Rebecca Nyman, Vårgårda TK 10p
  8. Viktoria Thor, Vårgårda TK   6p
      Viktoria Aronsson, Vänersborgs TK   6p
      Marissa Danielsson, Marks TK   6p
      Elise Slättner, Strömstads TK   6p
12. Tuva Winberg, Mariestads TK   3,5p
13. Lisa Grönlund, Lidköpings TK   3p
14. Linnea Svanström, Åmåls TK   2p
      Jennifer Piltorp, Alingsås TK   2p
      Tindra Bergwall, Sommarro TK   2p
17. Ida Kullander, Sandareds TK   1p
   
Pojkar 12 (födda 2004) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup
 
  1. Henrik Bladelius, Alingsås TK 31p
  2. Arvid Harling, Vänersborgs TK poäng i fler tävlingar   8p
      Hugo Rask,. Strömstads TK poäng i fler tävlingar   8p
  4. Nadeem Kanani, Trollhättans TK   8p
  5. Noel Kindbom, Mariestads TK   3p
  6. Axel Olfsson, Trollhättans TK   2p
      Arvid Ryding, Lidköpings TK   2p
      Anton Jansson, Mariestads TK   2p
      Viktor Ivarsson, Sandareds TK   2p
      Gustav Richardsson, Stenungsunds TK   1p
      Lucas Björkenkvist, Sandareds TK   1p
      Johannes Lind, Uddevalla TK   0,5p
   
Flickor 12 (födda 2004) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup
 
  1. Emma Fröjd, Lidköpings TK   8p
  2. Emilia Siewertz, Falköpings TK   4p
  3. Tilde Martinsson Dahlman, Lidköpings TK   2p
      Elsa Tellevik, Lidköpings TK   2p
   
Pojkar 11 (födda 2005) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup
 
  1. Benjamin Hermansson, Alingsås TK 15p
  2. Max Dahlin, Karlstads TK 11p
  3. Filip Stidell, Sandareds TK   6p
  4. Erik Lunneryd, Vänersborgs TK   5p
      Carl-Hampus Karnell, Skövde TF   5p
  6. Erik Nordström, Karlstads TK   4p
      Hugo Köldrup, Ulricehamns TK   4p
  8. Dante Walltin, Vänersborgs TK   2p
      Teodor Isaksson, Stenungsunds TK   2p
  4. Jacob Andersson, Falköpings TK   1p
   
Flickor 11 (födda 2005) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
  1. Ida Kapidzic, Trollhättans TK 21p
  2. Sally Himmer, Skövde TF   6p
Uppdaterad: 04 JAN 2017 13:53 Skribent: Jan Gunnar Johansson
Epost: This is a mailto link

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info