Hoppa till sidans innehåll

Mastersslutspelet 2012


Spelplats
Tennishallen i Vänersborg

Speldagar
Lördagen den 21 januari och söndagen den 22 januari

Spelform
Tävlingen spelas i en 17-, 15- och 13-årsklass där de kvalificerade spelarna på lördagen spelar ett gruppspel med tre deltagare varav två går vidare till söndagens slutspel med semifinal och final.

Lottning
Se nedan

Avgift
Ingen

Mat
Du kommer att få lunch och fika under lördagen. För de som är med i tävlingen även på söndag så serveras även då lunch och fika.

Boende
Skulle du kvalificera dig för spel under söndagen ordnar vi fritt boende på Quality Hotell i Vänersborg för de spelare som så önskar. Endast spelare kan erbjudas detta.

Prisutdelning
För de spelare som vunnit sina resp. klasser i Västtouren innan slutspelet sker prisutdelning kl 14.00 under lördagen.

Bollar
Stockholm Open

Matchledare
Samtliga matcher kommer att bevakas av matchledare.

Tävlingsledning
Tävlingsblocket i Region Väst

Återbud/Frågor
Jan-Gunnar Lidén, 0521 – 662 74 eller 070 – 62 40 855

 

Gruppspel lördagen den 21 januari 2012      
Pojkar 17      
Grupp 1 A.R O.G K-F.S
20658  Adam Rådberg, Elfsborgs TK          X  6-0,6-2  7-6,7-5
85209  Oscar Govik, Dalsjöfors TK lördag 08.30            X  2-6,1-6
23164  Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK lördag 17.00 lördag 12.30          X
Grupp 2 F.W J.F  
23439  Filip Warnestad, Kils TK            X  4-6,0-6  x
21682  Johan Fors, KFUM Borås lördag 17.00            X  x



           X
       

Flickor 17

     
Grupp 1 M.Ö E.L-E A.R
23162  Maja Örnberg, Lidköpings TK            X  4-6,3-6  6-4,6-2
82017  Erica Lilja Eriksson, Kristinehamns TK lördag 20.00            X  6-4,6-0
23266  Anna Reimer, Hammarö TK lördag 11.00 lördag 15.30            X
Grupp 2 L.M B.E  E.R
23233  Leila Mohammed, Vänersborgs TK            X  6-0,5-7,6-3  6-2,6-2
24126  Beata Edlund, Ulricehamns TK lördag 20.00            X  6-3,6-4
20672  Elin Rydén, Lidköpings TK lördag 11.00 lördag 15.30            X
       
Pojkar 15      
Grupp 1 S.G D.L N.S
LL 24982  Simon Gråberg, Hammarö TK
            X  4-6,0-6  6-4,6-1
26132  Dick Lien, Vänersborgs TK lördag 18.30            X  6-2,6-2
25729  Nils Sandberg, Lidköpings TK lördag 14.00 lördag 09.45            X
Grupp 2 J.A-E   P.D
24014  Jacob Arvidsson Ehn, Tibro TK            X  x  6-4,6-0


           X  x
25073  Petter Dahlin, Karlstads TK lördag 14.00
           X
       
Flickor 15      
Grupp 1 K.A H.J W.F
23324  Klara Alenäs, Marks TK             X  6-0,6-0  6-0,6-1
25723  Hanna Johansson, Mariestads TK lördag 20.00             X  7-5,6-3
25334  Wilma Fröjd, Lidköpings TK lördag 15.30 lördag 11.00             X
Grupp 2 E.W E.J O.S
LL 25698  Elin Wiberg, Ulricehamns TK
            X  6-1,6-1  6-0,6-0
24819  Edith Johansson, Kristinehamns TK lördag 20.00             X  6-2,6-2
28653  Olivia Svensson, Lilla Edets TK lördag 15.30 lördag 11.00             X
       
Pojkar 13      
Grupp 1 M.I A.H E.G
LL 29306  Melker Isaksson, Lidköpings TK
            X  6-4,4-6,6-2  6-1,6-0
LL 27688  Adam Harling, Vänersborgs TK
lördag 09.45            X 6-0,6-1
36048  Eric Granath, Lidköpings TK lördag 14.00 lördag 18.30            X
Grupp 2 I.B A.Ö J.S
27141  Ilir Bashota, Lidköpings TK             X  6-3,6-3  6-1,6-0
25179  Anton Örnberg, Kils TK lördag 14.00             X  w.o A.Ö
27287  John Svensson, KFUM Borås lördag 09.45 lördag 18.30             X
       
Flickor 13      
Grupp 1 S.S K.J J.N
27690  Samya Sekkat, Vänersborgs TK             X  1-6,1-6  6-0,6-2
24820  Karin Johansson, Kristinehamns TK lördag 12.30             X  6-1,6-2
26045  Julia Nilsson, Mariestads TK lördag 08.30 lördag 17.00             X
Grupp 2 M-L.S M.N M.R
25027  Märta-Louise Söderberg, Kils TK             X  w.o. M.N  2-6,0-1 ret.
27682  Matilda Nedeus, Hammarö TK lördag 17.00             X  6-4,2-6,2-6
26029  Moa Rådberg, Sandareds TK lördag 12.30 lördag 08.30             X
       
Slutspel söndagen den 22 januari 2012      
       
P17       
Adam Rådberg, Elfsborgs TK
A.Rådberg    
Filip Warnestad, Kils TK
 6-2,6-1    
    Adam Rådberg  
     7-5,6-4  
Johan Fors, KFUM Borås

 

Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK

J.Fors

6-2,6-3

   
       
       
F17      
Erica Lilja Eriksson, Kristinehamns TK
B.Edlund    
Beata Edlund, Ulricehamns TK
 5-7,6-3,6-0    
    B.Edlund  
     5-7,6-1,6-2  
Leila Mohammed, Vänersborgs TK
M.Örnberg    
Maja Örnberg, Lidköpings TK
 6-2,6-1    
       
P15      
Dick Lien, Vänersborgs TK P.Dahlin    
Petter Dahlin, Karlstads TK  7-5,6-2    
    J.Arvidsson Ehn
 
     6-0,6-7,6-2  
Jacob Arvidsson Ehn, Tibro TK J.Arvidsson Ehn
   
Simon Gråberg, Hammarö TK  6-3,6-3    
       
F15      
Klara Alenäs, Marks TK
K.Alenäs    
Edith Johansson, Kristinehamns TK
 6-1,6-0    
    Klara Alenäs
 
     6-0,6-0  
Elin Wiberg, Ulricehamns TK
E.Wiberg    
Hanna Johansson, Mariestads TK
 6-2,6-2    
       
P13      
Melker Isaksson, Lidköpings TK
M.isaksson    
Anton Örnberg, Kils TK
 6-3,6-4    
    I.Bashota  

Ilir Bashota, Lidköpings TK

I.Bashota

6-4,5-7,6-1  

Adam Harling, Vänersborgs TK

6-1,6-3    

     
       
F13      
Karin Johansson, Kristinehamns TK
K.Johansson    
Matilda Nedeus, Hammarö TK
 6-4,6-1    
    K.Johansson  
     6-0,4-6,6-4  
Moa Rådberg, Sandareds TK
S.Sekkat    
Samya Sekkat, Vänersborgs TK
 6-1,1-6,6-2

Uppdaterad: 03 JAN 2013 09:43 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
Fax: 052119580
E-post: This is a mailto link

Se all info