Hoppa till sidans innehåll

Mastersslutspelet 2011


 

Spelplats
Tennishallen i Vänersborg

Speldagar
Lördagen den 22 januari och söndagen den 23 januari

Spelform
Tävlingen spelas i en 17-, 15- och 13-årsklass där de kvalificerade spelarna på lördagen spelar ett gruppspel med tre deltagare varav två går vidare till söndagens slutspel med semifinal och final.

Lottning
Se nedan

Avgift
Ingen

Mat
Du kommer att få lunch och fika under lördagen. För de som är med i tävlingen även på söndag så serveras även då lunch och fika.

Boende
Skulle du kvalificera dig för spel under söndagen ordnar vi fritt boende på Quality Hotell i Vänersborg för de spelare som så önskar. Endast spelare kan erbjudas detta.

Prisutdelning
För de spelare som vunnit sina resp. klasser i Västtouren innan slutspelet sker prisutdelning kl 14.00 under lördagen.

Bollar
Head - gas

Matchledare
Samtliga matcher kommer att bevakas av matchledare.

Tävlingsledning
Tävlingsblocket i Region Väst

Frågor
Kan ställas till Jan-Gunnar Lidén, 0521 – 662 74 eller 070 – 62 40 855

 Finalisterna i PS17 Adam Rådberg t.v. och Serdar Bojadijeva t.h. 

Finalisterna i P17 Adam Rådberg t.v. och Serdar Bojadijeva t.h.

Gruppspel lördagen den 22 januari 2011      
Pojkar 17      
Grupp 1 V.D O.W A.C
82063  Vincent Dahlin, Vänersborgs TK          X  3-6,6-0,6-0  6-1,6-2
21683  Oscar Wallin, Lidköpings TK lördag 17.00            X  6-1,6-2
20112  Adrian Cerps, Uddevalla TK lördag 08.30 lördag 12.30          X
Grupp 2 S.B A.R M.J
89085  Serdar Bojadijeva, Lidköpings TK            X  3-6,6-1,6-7  6-1,6-0
20658  Adam Rådberg, KFUM Borås lördag 08.30            X  6-4,6-2
24918  LL Marcus Johansson, Trollhättans TK lördag 12.30 lördag 17.00            X

 

Finalisterna i FS17 Emelie Larsson t.v. och Leila Mohammed t.h.

     
Flickor 17      
Grupp 1 L.M E.L J.A
23233  Leila Mohammed, Vänersborgs TK            X  4-6,0-6  6-1,6-0
89143  Emelie Larsson, Karlstads TK lördag 20.00            X  6-1,6-1
89142  LL Julia Andersson, Karlstads TK lördag 11.00 lördag 15.30            X
Grupp 2 M.D K.P E.L-E
20579  Matilda Dahlin, Karlstads TK            X  X  X
74928  Katarina Peric, Skövde TF lördag 20.00            X  2-6,1-6
82017  Erica Lilja Eriksson, Kristinehamns TK lördag 11.00 lördag 15.30            X

 

Finalisterna i PS15 Oskar Törnkvist t.v. och Emil Johansson t.h.

     
Pojkar 15      
Grupp 1 E.J A.H F.E
20684  LL Emil Johansson, Lidköpings TK             X  6-1,6-1  X
20577  Alexander Hammar, Hammarö TK lördag 18.30            X  X
24559  Felix Ekman, Alingsås TK lördag 09.45 lördag 14.00            X
Grupp 2 O.A O.T E.D
25166  Oskar Andersson, Dalsjöfors TK            X  w.o. O.T  5-7,6-3,0-1 ret. av O.A
24088  Oskar Thörnkvist, Lidköpings TK lördag 18.30            X  6-0,6-0
24118  Elias Datek, Uddevalla TK lördag 14.00 lördag 09.45            X

 

Finalisterna i FS15 Beata Edlund t.v. och Klara Alenäs t.h.

     
Flickor 15      
Grupp 1 K.A E.G L.W
23324  Klara Alenäs, Marks TK             X  6-3,6-2  6-2,6-2
23070  Emelie Gewert, Hammarö TK lördag 20.00             X  4-6,1-6
25726  Lisen Wulcan, Mariestads TK lördag 15.30 lördag 11.00             X
Grupp 2         B.E M.G L.K
24126  Beata Edlund, Ulricehamns TK             X  X  6-0,6-1
23071  Matilda Gewert, Hammarö TK lördag 20.00             X  X
26105  LL Lovisa Karlsson, Strömstads TK lördag 15.30 lördag 11.00             X

 

Finalisterna i PS13 Ilir Bashota t.v. och Nils Sandberg t.h.

     
Pojkar 13      
Grupp 1 C.B S.K E.K
25464  LL Carl Björnberg, Trollhättans TK             X  1-6,3-6  2-6,1-6
24754  Samuel Käll, Lidköpings TK lördag 09.45            X  6-2,6-3
25356  Elias Knutsson, Ulricehamns TK lördag 14.00 lördag 18.30            X
Grupp 2 I.B         N.S         V.T
27141  Ilir Bashota, Ulricehamns TK             X  6-0,6-2  6-1,6-0
25729  Nils Sandberg, Mariestads TK lördag 09.45             X  6-3,6-2
27611  Viktor Thoresson, Åmåls TK lördag 14.00 lördag 18.30             X

 

Finalisterna i FS13 Ena Ovcina t.v. och Rebecca Ehn t.h.

     
Flickor 13      
Grupp 1         E.O         W.F         S.S
23444  Ena Ovcina, Tidaholms TK             X  7-5,6-3  3-6,6-2,6-1
25334  Wilma Fröjd, Lidköpings TK lördag 12.30             X  2-6,6-2,7-6
27690  Samya Sekkat, Vänersborgs TK lördag 17.00 lördag 08.30             X
Grupp 2         E.W          R.E          F.E
27433  LL Ellen Widell, Lidköpings TK             X  1-6,1-6  6-2,6-1
29219  Rebecca Ehn, Lidköpings TK lördag 08.30             X  6-1,6-0
Filippa Edlund, Ulricehamns TK lördag 17.00 lördag 12.30             X
       
Slutspel söndagen den 23 januari 2011      
       
P17       
82063 Vincent Dahlin, Vänersborgs TK S.Bojadijeva    
89085 Serdar Bojadijeva, Lidköpings TK  6-3,3-6,6-3    
    S.Bojadijeva  
     6-1,6-1  
20658 Adam Rådberg, KFUM Borås A.Rådberg    
21683 Oscar Wallin, Lidkiöpings TK  6-2,6-2    
       
F17      
89143 Emelie Larsson, Karlstads TK E.Larsson    
74928 Katarin Peric, Skövde TF  6-2,7-5    
    L.Mohammed  
     3-6,6-3,6-3  
82017 Erica Lilja Ericsson, Kristinehamns TK L.Mohammed    
23233 Leila Mohammed, Vänersborgs TK  6-3,7-5    
       
P15      
20684 Emil Johansson, Lidköpings TK E.Johansson    
24118 Elias Datek, Uddevalla TK  6-2,6-3    
    O.Törnkvist  
     3-6,6-2,7-6  
24088 Oscar Törnkvist, Lidköpings TK O.Törnkvist    
20577 Alexander Hammar, Hammarö TK  6-3,6-2    
       
F15      
Klara Alenäs, Marks TK K.Alenäs    
Lovisa Karlsson, Strömstads TK  6-0,6-2    
    K.Alenäs  
     6-4,6-3  
Beata Edlund, Ulricehamns TK B.Edlund    
Lisen Wulcan, Mariestads TK  6-1,6-1    
       
P13      
24754 Samuel Käll, Lidköpings TK N.Sandberg    
25729 Nils Sandberg, Mariestads TK  6-3,6-0    
    I.Bashota  
     6-1,6-1  
27141 Ilir Bashota, Ulricehamns TK I.Bashota    
25356 Elias Knutsson, Ulricehamns TK  6-0,6-0    
       
F13      
23444 Ena Ovcina, Tidaholms TK E.Ovcina    
27433 Ellen Widell, Lidköpings TK  6-1,6-1    
    E.Ovcina  
     6-3,6-1  
29219 Rebecca Ehn, Lidköpings TK E.Ehn    
25334 Wilma Fröjd, Lidköpings TK  6-2,6-4    
       
Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:51 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info