Hoppa till sidans innehåll

Mastersslutspelet 2010


Spelplats
Tennishallen i Vänersborg

Speldagar
Lördagen den 23 januari och söndagen den 24 januari

Spelform
Tävlingen spelas i en 17-, 15- och 13-årsklass där de kvalificerade spelarna på lördagen spelar ett gruppspel med tre deltagare varav två går vidare till söndagens slutspel med semifinal och final.

Gruppindelning
Se nedan

Avgift
Ingen

Mat
Du kommer att få lunch och fika under lördagen För de som är med i tävlingen även på söndag så serveras även då lunch och fika.

Boende
Skulle du kvalificera dig för spel under söndagen ordnar vi fritt boende för de spelare som så önskar.

Prisutdelning
För de spelare som vunnit sina resp. klasser i Eurotravels Västtour innan slutspelet sker prisutdelning kl 14.00 under lördagen.

Bollar
Wilson gas

Matchledare
Samtliga matcher kommer att bevakas av matchledare.

Tävlingsledning
Tävlingsblocket i Region Väst

Frågor
Kan ställas till Jan-Gunnar Lidén, 0521 – 662 74 eller 070 – 62 40 855

 

Speltider lördagen den 23 januari 2010
Pojkar 17
Grupp 1        V.D        R.H        H.J
Vincent Dahlin, Vänersborgs TK          X  6-2,6-1  6-3,6-1
Rasmus Hallberg, Elfsborgs TK lördag 17.00            X  6-1,6-1
Henric Johannesson, Uddev. TK lördag 08.30 lördag 12.30          X
Grupp 2       L.W        G.K       A.S
Linus Wirén, Elfsborgs TK            X  6-1,6-1  6-3,6-2
Glenn Karjalainen, Vänersborg TK lördag 08.30            X  2-6,3-6
Andrée Stevenson, Karlstads TK lördag 12.30 lördag 17.00            X
Flickor 17
Grupp 1         E.L        K.J        V.H
Ellen Ljungströmer, Vänersb. TK            X  6-0,6-2  6-3,6-3
Kim Johansson, Elfsborgs TK lördag 08.30            X  4-6,2-6
Viktoria Hansson, Vänersborgs TK lördag 17.00 lördag 12.30            X
Grupp 2        O.T         K.P        E.L
Olivia Thiel, Falköpings TK            X  6-1,6-3  6-3,5-7,6-3
Katarina Peric, Skövde TF lördag 08.30            X  7-5,4-6,7-6
Emelie Larsson, Karlstads TK lördag 17.00 lördag 12.30            X
Pojkar 15
Grupp 1         G.L        F.W        H.S
Georg Lundqvist, Lidköpings TK             X  6-2,6-2  6-1,6-2
Filip Warnestad, Kils TK lördag 14.00            X  6-1,6-2
Hampus Svensson, Alingsås TK lördag 09.45 lördag 18.30            X
Grupp 2         J.F        O.T        K-F.S
Johan Fors, KFUM Borås            X  4-6,6-0,6-3  6-2,7-6
Oskar Thörnkvist, Lidköpings TK lördag 09.45            X  3-6,6-7
Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK lördag 14.00 lördag 18.30            X
Flickor 15
Grupp 1         L.M         E.R        M.G
Leila Mohammed, Vänersborgs TK             X  7-5,6-1  6-0,6-2
Elin Rydén, Lidköpings TK lördag 09.45             X  2-6,2-6
Matilda Gewert, Hammarö TK lördag 18.30 lördag 14.00             X
Grupp 2         E.LE         B.E         P.L
Erica Lilja Eriksson, Kristineh. TK             X  6-2,6-3  6-0,6-1
Beata Edlund, Ulricehamns TK lördag 14.00             X  6-1,6-3
Petra Ludvigsson, Strömstads TK lördag 18.30 lördag 09.45             X
Pojkar 13
Grupp 1         A.H         F.E        N.S
Alexander Hammar, Hammarö TK             X  7-5,6-1  6-2,1-6,6-3
Felix Ekman, Alingsås TK lördag 20.00            X  6-3,6-2
Nils Sandberg, Mariestads TK lördag 15.30 lördag 11.00            X
Grupp 2        H.S         E.E         S.K
Hannes Svensson, Lidköpings TK             X  5-7,6-1,6-0  6-4,4-6,3-6
Eric Enström, Hammarö TK lördag 20.00             X  6-7,6-3,3-6
Samuel Käll, Mariestads TK lördag 11.00 lördag 15.30             X
Flickor 13
Grupp 1         K.A         E.O         K.P
Klara Alenäs, Marks TK             X  6-0,6-1  6-0,6-1
Ena Ovcina, Tidaholms TK lördag 20.00             X  6-4,4-6,7-5
Klara Pilhall, Alingsås TK lördag 11.00 lördag 15.30             X
Grupp 2         C.C          J.H          E.J
Caroline Chöler, Mariestads TK             X  2-6,3-6  6-2,6-0
Julia Holmberg, Vänersborgs TK lördag 11.00             X  6-1,6-4
Edith Johansson, Kristinehamn TK lördag 15.30 lördag 20.00             X
Speltider söndagen den 24 januari 2010
Semifinaler i P15 och F15
Georg Lundqvist, Lidköpings TK - Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK  6-0,6-1
Filip Warnestad, Kils TK - Johan Fors, KFUM Borås  6-4,6-3

Leila Mohammed, Vänersborgs TK - Beata Edlund, Ulricehamns TK  2-6,6-0,6-3

Erica Lilja Eriksson, Kristinehamns TK - Matilda Geweret, Hammarö TK  6-0,6-0

Semifinaler i P17 och F17
Vincent Dahlin, Vänersborgs TK - Andrée Stevenson, Karlstads TK  6-3,6-1

Rasmus Hallberg, Elfsborgs TK - Linus Wirén, Elfsborgs TK  7-5,1-6,6-4

Ellen Ljungströmer, Vänersborgs TK - Katarina Peric, Skövde TF  w.o. till Ellen L.

Olivia Thiel, Falköpings TK - Viktoria Hansson, Vänersborgs TK  6-4,6-2

Semifinaler i P13 och F13
Hannes Svensson, Lidköpings TK - Alexander Hammar, Hammarö TK  4-6,6-2,6-0 

Samuel Käll, Mariestads TK - Felix Ekman, Alingsås TK  6-4,6-2

Klara Alenäs, Marks TK - Caroline Chöler, Mariestads TK  6-0,6-0

Ena Ovcina, Tidaholms TK - Julia Holmberg, Vänersborgs TK  6-1,6-3

Final P15

Georg Lundqvist, Lidköpings TK - Filip Warnestad, Kils TK  6-1,6-1

Final F15 

Leila Mohammed, Vänersborgs TK - Erica Lilja Eriksson, Kristinehamns TK  6-4,3-6,6-3

Final P17

Vincenta Dahlin, Vänersborgs TK - Rasmus Hallberg, Elfsborgs TK  6-1,6-4

Final F17

Ellen Ljungströmer, Vänersborgs TK - Olivia Thiel, Falköpings TK  6-2,6-0

Final P13

Hannes Svensson, Lidköpings TK - Samuel Käll, Mariestads TK  6-0,6-1

F13

Klara Alenäs, Marks TK - Ena Ovcina, Tidaholms TK  6-0,6-1

Uppdaterad: 24 JAN 2010 16:49 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info