Hoppa till sidans innehåll

Masterslutspelet 2013


Spelplats
Tennishallen i Vänersborg

Speldagar
Lördagen den 19 januari och söndagen den 20 januari

Spelform
Tävlingen spelas i en 17-, 15- och 13-årsklass där de kvalificerade spelarna på lördagen spelar ett gruppspel med tre deltagare varav två går vidare till söndagens slutspel med semifinal och final.

Lottning
Se nedan.

Avgift
Ingen

Mat
Du kommer att få lunch under lördagen. För de som är med i tävlingen på söndag serveras även då lunch.

Boende
Skulle du kvalificera dig för spel under söndagen ordnar vi fritt boende på Quality Hotell i Vänersborg för de spelare som så önskar. Endast spelare kan erbjudas detta.

Prisutdelning
För de spelare som vunnit sina resp. klasser i Västtouren innan slutspelet sker prisutdelning kl 14.00 under lördagen.

Matchledare
Samtliga matcher kommer att bevakas av matchledare.

Tävlingsledning
Tävlingsblocket i Region Väst

Anmälan/Frågor
Sker till Jan-Gunnar Lidén, 070 – 72 39 250 eller This is a mailto link

 

Gruppspel lördagen den 19 januari 2013


Pojkar 17


Grupp 1 O.A D.L E.G
25166  Oskar Andersson, Dalsjöfors TK          X  7-5,6-3  6-2,6-2
26132  Dick Lien, Vänersborgs TK lördag 11.00            X  7-5,6-1
26040  Erik Gustafsson, Falköpings TK lördag 15.30 lördag 20.00          X
Grupp 2 E.J K-F.S E.D
20684  Emil Johansson, Lidköpings TK            X  6-3,5-7,6-4  6-1,6-3
23164  Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK lördag 20.00            X  6-3,6-1
LL 24982 Simon Gråberg, Kils TK lördag 11.00 lördag 15.30            X




Flickor 17


Grupp 1 H.J E.B
LL 25723 Hanna Johansson Mariestads TK            X  3-6,4-6  3-6,4-6
25722  Ester Bolmenäs, Skövde TF lördag 20.00            X  7-6,6-3
LL 27075 Mia Pranjic, Vänersborgs TK lördag 15.30 lördag 11.00            X
Grupp 2 A.R M.W C.F
23266  Anna Reimer, Kils TK            X  2-6,2-6  1-6,6-7
25079  Moa Wallén, Mariestads TK lördag 20.00            X  6-3,5-7,7-6
24147  Cajsa Fredriksson, Hammarö TK lördag 15.30 lördag 11.00            X




Pojkar 15


Grupp 1 P.D L.I J.T
25073  Petter Dahlin, Karlstads TK             X  6-2,6-1  6-0,6-1
LL 25725 Linus Isaksson, Lidköpings TK lördag 17.00            X  6-3,1-6,6-2
28348  Jack Thurin, Skövde TF lördag 12.30 lördag 08.30            X
Grupp 2 J.A-E A.H A.F
24014  Jacob Arvidsson Ehn, Skövde TF            X  6-0,6-1  6-1,6-0
27688  Adam Harling, Vänersborgs TK lördag 17.00            X  6-3,3-6,3-6
26943  Alfred Frick, Elfsborg Tennis  lördag 12.30 lördag 08.30            X




Flickor 15


Grupp 1 S.S S.S M.R
LL 28505 Sofia Sand, Vänersborgs TK             X  0-6,4-6  3-6,5-7
27690  Samya Sekkat, Vänersborgs TK lördag 17.00             X  6-4,6-2
26029  Moa Rådberg, Elfsborg Tennis lördag 12.30 lördag 08.30             X
Grupp 2 W.F J.H E.J
25334  Wilma Fröjd, Lidköpings TK             X  1-6,1-6  W.O till E.J
26445  Julia Holmberg, Vänersborgs TK lördag 08.30             X  6-1,6-0
26547  Emma Jansson, Mariestads TK lördag 12.30 lördag 17.00             X




Pojkar 13


Grupp 1 M.I L.R N.T
29306  Melker Isaksson, Lidköpings TK             X  6-1,6-2  6-3,7-5
26069  Leyton Rivera, Lidköpings TK lördag 09.45            X  7-5,6-2
31281  Nikolai Töråsen, Marks TK lördag 18.30 lördag 14.00            X
Grupp 2 A.Ö O.J S.F
25179  Anton Örnberg, Kils TK             X  6-3,4-6,6-4  6-2,6-0
51017  Oskar Jonsson, Lidköpings TK lördag 18.30             X  6-3,6-1
34038  Simon Fröjd, Lidköpings TK lördag 14.00 lördag 09.45             X




Flickor 13


Grupp 1 K.J V.S A.F
24820  Karin Johansson, Kristinehamns TK             X  6-3,7-5  6-3,6-3
27523  Vendela Sandersson, Elfsborg Tennis lördag 18.30             X  6-4,4-6,4-6
28477  Alva Fröjd, Lidköpings TK lördag 14.00 lördag 09.45             X
Grupp 2 J.L L.F S.B
LL 26045 Julia Nilsson Mariestad             X  2-6,3-6  3-6,6-4,6-3
28328  Lisa Fagerberg, Alingsås TK lördag 18.30             X  6-0,6-0
32605  Saga Berggren, Ljungskile TF lördag 14.00 lördag 09.45             X




Slutspel söndagen den 20 januari 2013






P17 


Segraren grupp 1Oskar Andersson Daljsöfors Oskar Andersson

Tvåan i grupp 2Karl-Fredrik Söderberg Kil  5-7,6-2,7-6  


 Oskar Andersson


 6-3,6-1
Segraren i grupp 2Emil Johansson Lidköping Emil Johansson  
Tvåan i grupp 1Dick Lien Vänersborg  4-6,7-6,6-4





F17


Segraren grupp 1Ester Bolmenäs Skövde Cajsa Fredriksson

Tvåan i grupp 2Cajsa Fredriksson Hammarö  7-6,4-6,6-2  


Moa Wallén


 6-1,6-2
Segraren i grupp 2Moa Wallén Mariestad Moa Wallén  
Tvåan i grupp 1Mia Pranjic Vänersborg  6-2,6-1





P15


Segraren grupp 1 Petter Dahlin Karlstad Petter Dahlin

Tvåan i grupp 2 Alfred Frick Elfsborg  6-1,6-1  


Jacob Arvidsson-Ehn


 6-1,6-3
Segraren i grupp 2 Jacob Arvidsson-Ehn Skövde Jacob Arvidsson-Ehn  
Tvåan i grupp 1 Linus Isaksson Lidköping  6-0,6-1





F15


Segraren grupp 1 Samya Sekkat Vänersborg Samya Sekkat

Tvåan i grupp 2 Emma Jansson Mariestad  6-0,6-2  


Julia Holmberg


 6-1,6-1
Segraren i grupp 2 Julia Holmberg Vänersborg Julia Holmberg  
Tvåan i grupp 1 Moa Rådbeg Elfsborg  3-6,7-5,7-5





P13


Segraren grupp 1Melker Isaksson Lidköping Melker Isaksson

Tvåan i grupp 2Oskar Jonsson Lidköping  6-2,6-1  


Melker Isaksson


 5-7,6-3,7-6
Segraren i grupp 2 Anton Örnberg Kil Anton Örnberg  
Tvåan i grupp 1 Leyton Rivera Lidköping  6-3,6-4





F13


Segraren grupp 1 Karin Johansson Kristinehamn Karin Johansson

Tvåan i grupp 2 Julia Nilsson Mariestad  6-3,6-4  


Karin Johansson


 7-5,6-3
Segraren i grupp 2 Lisa Fagerberg Alingsås Lisa Fagerberg  
Tvåan i grupp 1 Alva Fröjd Lidköping  6-4,6-1

Uppdaterad: 09 JAN 2014 12:58 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info