Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2015


I Västtouren ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

Från år 2014 ingår endast RM inne och ute samt SEB Next Generation Cup i 11- och 12-årsklasserna

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Falköpings Tennisvecka, Kullingslaget, Tygrikesspelen, Anders Järryds Pokal, Borås Tennisvecka, Yonex Cup, Hammarö Cupen, Hökensåsspelen, RM inomhus, Påskslaget, Vårturneringen i Sandared, SEB Next Generation Cup, Midsommar-trofén, Björn Borgs Pokal, Lambi Cup, Hunneboveckan, Falköpings Tennisvecka, Black Hill Open, Räkan Tennisen, Trollserven, BDO Cup, Picassospelen, Ursand Open, Mark Clay Open, RM utomhus, Norlanders Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Galleri Sandströms Cup, Billys Cup, City Gross Open, Ahlmark Lines Cup, Vänersmashen, Pablo Open, XL Bygg Open, Tomtecupen

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Inga

Slutställning framgår av nedanstående tabeller.

 

Pojkar 16 (födda 1999) Poäng
  1. Ilir Bashota, Lidköpings TK
20p
  2. Alfred Frick, Elfsborg Tennis 16p
  3. Henrik Bratt, Karlstads TK (poäng i fler tävlingar)
  6p
  4. Erik Franzén, Lidlöpings TK   6p
  5. Simon Campos, Elfsborg Tennis   4p
      Magnus Ruud, Hunnebostrands TK
  4p
  7. Viktor Thoresson, Kils TK   2p
      Sebastian Santja, Karlstads TK   2p

 

Flickor 16 (födda 1999) Poäng
  1. Moa Rådberg, Elfsborg Tennis 18p
  2. Sandra Erlandsson, Mariestads TK (poäng i fler tävlingar)
16p
  3. Samya Sekkat, Vänersborgs TK (poäng i fler tävlingar) 16p
  4. Rebecca Ehn, Lidköpings TK
16p
  5. Annie Ackerot, Hammarö TK   6p
      Matilda Nedeus, Hammarö TK   6p
      Maja Johnsson, Hunnebostrands TK   6p
  8. Olivia Hedlund, Elfsborg Tennis   4p
  9. Emelie Kjellén, Elfsborg Tennis   2p
      Sofia Carlsson, Alingsås TK   2p

 

Pojkar 15 (födda 2000) Poäng
  1. Melker Isaksson, Lidköpings TK 58p
  2. Oskar Jonsson, Lidköpings TK 47p
  3. Erik Claesson, Elfsborg Tennis 38p
  4. Mattias Eriksson, Kristinehamns TK 36p
  5. Samuel Hesser, Uddevalla TK 18p
  6. Oscar Wikström, Hunnebostrands TK 14p
  7. Jonathan Backman, Lidköpings TK 12p
  8. Alexander Petrovic, Hammarö TK   7p
  9. Anton Örnberg, Kils TK   6p
10. Johan Kindbom, Skultorps TK   4p
11. Gustav Andersson, Elfsborg Tennis   2p
      Vilgot Lööf, Lidköpings TK   2p

 

Flickor 15 (födda 2000) Poäng
  1. Tuva Lindsten, Elfsborg Tennis 46p
  2. Emma Rosén, Vänersborgs TK 38p
  3. Hilda Lundstedt, Falköpings TK(poäng i fler tävlingar)
32p
  4. Märta-Louise Söderberg, Kils TK 32p
  5. Karin Johansson, Kristinehamns TK 27p
  6. Julia Nilsson, Mariestads TK 26p
  7. Alma Bergdahl, Lidköpings TK 10p
      Ester Andersson, Dalsjöfors TK 10p
  9. Amanda Edvardsson, Sandareds TK   2p

 
Pojkar 14 (födda 2001) Poäng
  1. Filip Ivarsson, Elfsborg Tennis
68p
  2. Carl Gustavsson, Falköpings TK 60p
  3. Erik Eliasson, Marks TK 52p
  4. Robin Thimén, Trollhättans TK 50p
  5. Rikard Rååd, Kils TK 40p
  6. Ludvig Ahnberg, Ljungskile TF
34p
  7. Hugo Nossler, Falköpings TK 32p
  8. Simon Slättner, Strömstads TK 30p
  9. Marcus Johansson, Skövde TF 18p
      Peter Mårtensson, Alingsås TK 18p
11. Juan Mateo Nunez, Billeruds TK 16p
12. Oliver Svedberg, Alingsås TK   6p
      Magnus Fredriksson, Hammarö TK
  6p
14. Anton Lind, Elfsborg Tennis   4p
      Gustav Björnberg, Vänersborgs TK   4p
      Alfred Nöland Skjeggerud, Billeruds TK
  4p
      Samuel Eliasson, Hammarö TK   4p
      Johan Emanuelsson, Billeruds TK   4p
19. Alfred Claesson Stern, Elfsborg Tennis   2p
      Simon Benjaminsson, Alingsås TK
  2p
      Yilien Chauche, Elfsborg Tennis   2p
      Erik Selmosson, Lidköpings TK   2p
   
Flickor 14 (födda 2001) Poäng
  1. Alva Fröjd, Lidköpings TK 82p
  2. Saga Berggren, Ljungskile TF
62p
  3. Bella Bäcker, Karlstads TK 30p
  4. Zelda Harbecke, Alingsås TK 24p
  5. Alicia Eriksson, Kils TK 14p
  6. Lisa Maliqi, Strömstads TK 12p
  7. Evelina Malm, Vänersborgs TK 10p
      Moa Wallin, Vänersborgs TK 10p
      Frida Alsterheim, Ljungskile TF 10p
10. Amanda Bennhage, Vänersborgs TK   8p
      Denise Trotzig, Vänersborgs TK   8p
12. Michaela Svensson, Dalsjöfors TK   6p
13. Ebba Boode Näveri, Sandareds TK
  4p
      Ann-Sofi Marcusson, Lidköpings TK     
  4p
      Hanna Johansson, Lidköpings TK
  2p
16. Alexandra Sellgren, Sandareds TK   2p
      Anna Bernling, Vänersborgs TK   2p
   
Pojkar 13 (födda 2002)  Poäng
  1. Hannes Eriksson, Kristinehamns TK 55p
  2. Axel Bergdahl, Lidköpings TK 49p
  3. Alfred Hagejärd, Mariestads TK 26p
  4. Adam Lorentzen, Ljungskile TF 24p
  5. Nils Bredin, Hunnebostrands TK 16p
  6. Anton Höckerfelt, Skara TK   8p
  7. Fhilip Thimén, Trollhättans TK   4p
      Marcus Carlsson, Alingsås TK   4p
  9. Albert Ryding, Lidköpings TK   2p
      Adin Murguz, Tidaholms TK
  2p
      Nils Lind, Karlstads TK
  2p
12. Richard Jöelaid, Dalsjöfors TK   1p
 
 
Flickor 13 (födda 2002) Poäng
  1. Alexandra Jansson, Mariestads TK 64p
  2. Elin Marklinder, Alingsås TK 51p
  3. Hilda Grahn, Mariestads TK 24p
  4. Linnea Samuelsson, Vänersborgs TK 16p
  5. Ann-Christine Karam, Trollhättans TK   4p
  6. Moa Nilsson, Lidköpings TK   2p
      My Wisén, Karlstads TK
  2p
      Nina Josefsson Osflaten, Tidaholms TK
  2p
  9. Tilda Larsson, Vänersborgs TK   1p


Pojkar 12 (födda 2003)
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt   
SEB Next Generation Cup
 
  1. Axel Eriksson, Dalsjöfors TK 34p
  2. Samuel Nordin, Mariestads TK 18p
  3. Albin Hermansson, Alingsås TK 16p
  4. Erik Ströberg, Ljungskile TF
14p
  5. Carl Böös, Alingsås TK 12p
      Kaspar Marcusson, Skara TK 12p
  7. Elis Eliasson, Hammarö TK   8p
      Isac Svensson, Stenungsunds TK
  8p
  9. Noa Svedberg, Alingsås TK   4p
      Edvin Clarebrink, Elfsborg Tennis
  4p
      Philip Mentu, Ulricehamns TK   4p
12. Noah Bared, Karlstads TK
  2p
   
Flickor 12 (födda 2003)  
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt   
SEB Next Generation Cup   
  1. Linnea Svanström, Åmåls TK  23p
  2. Elvira Hedlund, Elfsborg Tennis  22p
      Evelina Sandersson, Elfsborg Tennis  22p
  4. Cajsa Persson Teiler, Billeruds TK  16p
  5. Sara Hegefeldt, Tidaholms TK  12p
  6. Ella Selmosson, Lidköpings TK    4p
      Elise Slättner, Strömstads TK    4p
      Filippa Larsson, Elfsborg Tennis    4p
      Julia Englund, Hjo TK    4p
10. Rebecca Nyman, Vårgårda TK    2p
   
Pojkar 11 (födda 2004) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt   
SEB Next Generation Cup   
  1. Henrik Bladelius, Alingsås TK 49p
  2. Hugo Rask, Strömstads TK 30p
  3. Nadeem Kanani, Trollhättans TK   9p
  4. Arvid Ryding, Lidköpings TK   8p
      Arvid Harling, Vänersborgs TK   8p
  6. Mateo Trandem Karlstads TK   6p
  7. Anton Jansson, Mariestads TK   4p
      Arvid Stubberöd, Ljungskile TF   4p
      William Ringmark, Ljungskile TF   4p
10. Anton Lundell, Mariestads TK   2p
      Albert Qvicklund, Marks TK   2p
   
Flickor 11 (födda 2004) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt   
SEB Next Generation Cup   
  1. Märta Marklinder, Alingsås TK
19p
  2. Emma Fröjd, Lidköpings TK 11p
  3. Josefin Berggren, T-hättans TK(inbördes möte SEB)
  2p
  4. Alice Nossler, Tidaholms TK   2p
Uppdaterad: 02 JAN 2016 11:55 Skribent: Jan Gunnar Johansson
Epost: This is a mailto link

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info