Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2014


I Västtouren ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

Nyhet för år 2014 är att i 11- och 12-årsklasserna ingår endast följande tävlingar: RM inne och ute samt SEB Next Generation Cup.

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Casio Junior Cup, Kullingslaget, Tygrikesspelen, Anders Järryds Pokal, Borås Tennisvecka, Yonex Cup, Hammarö Cupen, Bofors Cup inomhus, Hökensåsspelen, RM inomhus, Påskslaget, Vårturneringen i Sandared, SEB Next Generation Cup, Delfoitrofén, Björn Borgs Pokal, Lambi Cup, Hunneboveckan, Falköpings Tennisvecka, Black Hill Open, Räkan Tennisen, Trollserven, SEB Cup, Picassospelen, Bofors Cup, Ulricehamn Open, Ursand Open, Dunlop Mark Open, RM utomhus, Norlanders Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Billys Cup, Kvantum Cup, City Gross Open, Balon Indoor Open, Ahlmark Lines Cup, Vänersmashen, Pablo Open, Jubileums Open, Tomtecupen

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Inga

Slutställning framgår av nedanstående tabeller.

 

 

Pojkar 16 (födda 1998) Poäng
  1. Petter Dahlin, Karlstads TK   80p
  2. Hans Lindholm, Skövde TF 40p
  3. Jonathan Lundahl, Alingsås TK 32p
  4. Oliver Kendes, Trollhättans TK 22p
  5. Jacob Arvidsson-Ehn, Skövde TF 20p
      Philip Rautiainen, Elfsborg Tennis 20p
  7. Adam Eriksson, Kristinehamns TK 18p
  8. Hugo Rosén, Elfsborg Tennis 16p
  9. Carl Björnberg, Vänersborgs TK 14p
      Lucas Lundgren, Ljungskile TF 14p
11. Linus Isaksson, Lidköpings TK 12p
12. Daniel Olander, Hammarö TK
  8p
      Cristophe Chaouche, Sandareds TK    
  8p
14. Wilfred Cederholm, Ljungskile TF   4p
      William Lindqvist Nilsson, Lidköpings TK   4p
16. Philip Krefting, Ljungskile TF   2p
      Andreas Kristensson, Stenungsunds TK   2p

 

Flickor 16 (födda 1998) Poäng
  1. Ena Ovcina, Vänersborgs TK 34p
  2. Julia Holmberg, Vänersborg TK 12p
  3. Edith Johansson, Kristinehamns TK 10p
  4. Sofia Sand, Vänersborgs TK   8p
      Wilma Fröjd, Lidköpings TK   8p
  6. Ida Colling, Hjo TK   4p
  7. Emma Ramstedt, Uddevalla TK
  2p

 

Pojkar 15 (födda 1999) Poäng
  1. Viktor Toresson, Kils TK
49p
  2. Ilir Bashota, Lidköpings TK 40p
  3. Marcus Berg, Skövde TF
30p
  4. Simon Campos, Elfsborg Tennis 16p
  5. Adam Harling, Vänersborgs TK 14p
  6. Jack Thurin, Skövde TF 12p
  7. Alfred Frick, Elfsborg Tennis   6p
      Carl von Wachenfeldt, Hammarö TK   6p
  9. Hampus Berg Mattsson, Ljungskile TF   4p
10. Rasmus Larsson, Hammarö TK   2p
      Johan Ahlin, Karlstads TK   2p
      Magnus Ruud, Hammarö TK   2p

 

Flickor 15 (födda 1999) Poäng
  1. Rebecca Ehn, Lidköpings TK 32p
  2. Moa Rådberg, Elfsborg Tennis 28p
  3. Matilda Nedeus, Hammarö TK 24p
  4. Emmelie Kjellén, Elfsborg Tennis 19p
  5. Emma Jansson, Mariestads TK 18p
      Samya Sekkat, Vänersborgs TK 18p
  7. Olivia Hedlund, Elfsborg Tennis 14p
  8. Sandra Erlandsson, Mariestads TK 12p
  9. Sofia Carlsson, Alingsås TK 10p
10. Vilma Berglund, Alingsås TK   7p
11. Maja Johnsson, Hunnebostrands TK   4p
12. Vega Andersson, Elfsborg Tennis   2p

 

Pojkar 14 (födda 2000) Poäng
  1. Oskar Jonsson, Lidköpings TK 86p
  2. Melker Isaksson, Lidköpings TK 62p
  3. Erik Claesson, Elfsborg Tennis 54p
  4. Mattias Eriksson, Kristinehamns TK 50p
  5. Anton Örnberg, Kils TK 47p
  6. Mattias Karlsson, Elfsborg Tennis 44p
  7. Gustav Andersson, Elfsborg Tennis 32p
  8. Tarik Porobic, Skövde TF 16p
      Oscar Wikström, Hunnebostrands TK 16p
10. Philip Schröder, Ljungskile TF 12p
11. Samuel Hesser, Uddevalla TK 10p
      Lucas Forslund, Elfsborg Tennis 10p
13. Alexander Petrovic, Hammarö TK   8p
14. Vilgot Lööf, Lidköpings TK   6p
      Erik Tobiesson, Uddevalla TK   6p
16. Max Eklund, Elfsborg Tennis   4p
      Jonathan Backman, Lidköpings TK   4p
18. Rasmus Thyni, Alingsås TK   2p
      Viktor Fernhag, Lidköpings TK   2p
      Johan Kindbom, Skultorps TK
  2p

 

Flickor 14 (födda 2000) Poäng
  1. Hilda Lundstedt, Falköpings TK 74p
  2. Emma Rosén, Vänersborgs TK 66p
  3. Tuva Lindsten, Elfsborg Tennis 60p
  4. Märta-Louise Söderberg, Kils TK
46p
  5. Karin Johansson, Kristinehamns TK 34p
      Alma Bergdahl, Lidköpings TK
34p
  7. Julia Nilsson, Mariestads TK 26p
  8. Ester Andersson, Dalsjöfors TK 24p
  9. Vendela Sandersson, Elfsborg Tennis 16p
10. Vilma Bragander, Vänersborgs TK   4p

 
Pojkar 13 (födda 2001) Poäng
  1. Carl Gustavsson, Falköpings TK
57p
  2. Juan Mateo Nunez, Billeruds TK 40p
      Hugo Nossler, Falköpings TK 40p
  4. Ludvig Ahnberg, Uddevalla TK 36p
  5. Robin Thimén, Trollhättans TK 30p
      Filip Ivarsson, Sandareds TK 30p
  7. Erik Eliasson, Marks TK 16p
  8. Alfred Nöland Skjeggerud, Billeruds TK 14p
  9. Rikard Rååd, Kils TK 13p
10. Peter Mårtensson, Alingsås TK
10p
      Marcus Johansson, Skövde TF 10p
12. Nikolai Töråsen, Marks TK   8p
      Simon Slättner, Strömstads TK   8p
14. Hugo Condradsson, Falköpings TK
  6p
      Samuel Eliasson, Hammarö TK   6p
      Alfred Claesson Stern, Elsborg Tennis   6p
17. Petrus Eriksson, Sunne TK   4p
      Emil Selmosson, Lidköpings TK   4p
19. Johan Emanuelsson, Billeruds TK   2p
      Albin Brajshori, Tidaholms TK   2p
      Oliver Svedberg, Alingsås TK   2p
      Anton Lind, Elfsborg Tennis   2p
      Isak Wallqvist, Strömstads TK   2p
      Elias Karam, Trollhättans TK   2p
   
     Flickor 13 (födda 2001) Poäng
  1. Alva Fröjd, Lidköpings TK 63p
  2. Saga Berggren, Ljungskile TF 51p
  3. Alicia Eriksson, Kils TK
28p
  4. Lisa Maliqi, Ljungskile TF 16p
  5. Bella Bäcker, Karlstads TK 10p
      Frida Alsterhem, Ljungskile TF 10p
  7. Michaela Svensson, Ulricehamns TK   8p
      Zelda Harbecke, Alingsås TK   8p
  9. Filippa Ivarsson, Alingsås TK   6p
      Hanna Johansson, Lidköpings TK   6p
11. Evelina Malm, Vänersborgs TK   4p
      Lisa Gustafsson, Herrljunga TK
  4p
      Amanda Bennhage, Vänersborgs TK   4p
      Jennifer Eriksson, Hammarö TK   4p
      Moa Wallin, Vänersborgs TK   4p
16. Isabell Lindholm, Skövde TF
  2p
      Denise Trotzig, Vänersborgs TK   2p
   
     Pojkar 12 (födda 2002)  Poäng
  1. Alfred Hagejärd, Mariestads TK 24p
  2. Hannes Eriksson, Kristinehamns TK 16p
  3.* Adam Lorentzen, Stenungsunds TK   8p
  4.  Axel Bergdahl, Lidköpings TK   8p
  4.  Nils Bredin, Hunnebostrands TK   8p
  6. Bertil Lööf, Lidköpings TK   6p
  7. Albert Ryding, Lidköpings TK   4p
      Jacob Nikolausson, Hammarö TK   4p
* Adam är 3:a genom att ha tagit poäng i flest tävlingar  
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt   
 SEB Next Generation Cup   
Flickor 12 (födda 2002) Poäng
  1. Elin Marklinder, Alingsås TK 32p
  2. Alexandra Jansson, Mariestads TK 20p
  3. Moa Nilsson, Lidköpings TK 14p
  4. Ann-Christine Karam, Trollhättans TK   8p
  5. Hilda Grahn, Mariestads TK
  4p
      Linnea Samuelsson, Uddevalla TK
  4p
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt   
SEB Next Generation Cup   
   
Pojkar 11 (födda 2003) Poäng
  1. Lucas Ramér Olofsson, Alingsås TK 29p
  2. Albin Hermansson, Alingsås TK 24p
  3. Axel Eriksson, Dalsjöfors TK 18p
  4. Elis Eliasson, Hammarö TK 12p
  5. Carl Böös, Alingsås TK   4p
      Samuel Nordin, Mariestads TK   4p
      Lucas Jarnås, Vänersborgs TK   4p
  8. Erik Ströberg, Stenungsunds TK   2p
      Anton Jansson, Mariestads TK   2p
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt   
SEB Next Generation Cup   
   
Flickor 11 (födda 2003) Poäng
  1. Linnea Svanström, Billeruds TK 31p
  2. Cajsa Persson Teiler, Billeruds TK 12p
  3. Elvira Hedlund, Elfsborg Tennis 11p
  4. Evelina Sandersson, Elfsborg Tennis   4p
  5. Ella Selmosson, Lidköpings TK   2p
      Elise Slättner, Strömstads TK   2p
      Rebecca Nymann, Vårgårda TK   2p
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt   
SEB Next Generation Cup   
   
Uppdaterad: 07 JAN 2015 10:51 Skribent: Jan Gunnar Lidén
Epost: This is a mailto link

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info