Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2013


I Västtouren ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Casio Junior Cup, Åmåls Smashen, Kullingslaget, Tygrikesspelen, Anders Järryds Pokal, Borås Tennisvecka, Yonex Cup, Hammarö Cupen, Bofors Cup inomhus, Hökensåsspelen, RM inomhus, Påskslaget, Vårturneringen i Sandared, Picassospelen, Karlstad Open, Delfoitrofén, Åmåls Tennisvecka, Fiskebäckskils Tennisvecka, Lambi Cup, Hunneboveckan, Odenbadspelen, Black Hill Open, Räkan Tennisen, Scandic Swania Cup, Gullmarens Center Court Open, Bofors Cup, Ulricehamn Open, Uddevalla Tennisvecka, CELA Open, RM utomhus, Dunlop Mark Open, Norlanders Cup, Pelaro Open, Karlstad Cupen, Billys Cup, Balon Indoor Open, Ahlmark Lines Cup, Vänersmashen, Pablo Open, Jubileums Open, Tomtecupen

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Inga

Slutställning framgår av nedanstående tabeller.

 

Pojkar 16 (födda 1997) Poäng
  1. Dick Lien, Vänersborgs TK  32p
  2. Elias Datek, Strömstads TK 30p
  3. Simon Gråberg, Hammarö TK  26p
  4. Erik Gustavsson, Falköpings TK 16p
  5. Erik Johannesson, Uddevalla TK 12p
  6. Alexander Jöelaid, Dalsjöfors TK 10p
  7. Conor Bushe, Uddevalla TK   6p
  8. Hannes Svensson, Vårgårda TK   2p
     Jacob Yngve, Kristinehamns TK   2p
     Kim Karlsson, Marks TK   2p
     Samuel Nadeau, Falköpings TK   2p

 

Flickor 16 (födda 1997) Poäng
  1. Klara Alenäs, Marks TK 36p
  2. Ester Bolmenäs, Skövde TF
20p
  3. Moa Wallén, Mariestads TK   8p
  4. Lisen Wulcan, Mariestads TK   4p
      Hanna Johansson, Mariestads TK   4p
  6. Mia Pranjic, Vänersborgs TK   2p
      Elin Wiberg, Marks TK   2p
      Leijla Mujakovic, Ulricehamns TK
  2p
      Alketa Brajshori, Tidaholms TK   2p

 

Pojkar 15 (födda 1998) Poäng
  1. Petter Dahlin, Karlstads TK   72p
  2. Oliver Kendes, Trollhättans TK 38p
  3. Jacob Arvidsson-Ehn, Skövde TF
32p
  4. Daniel Olander, Hammarö TK     
30p
  5. Jonathan Lundahl, Alingsås TK
26p
  6. Linus Isaksson, Lidköpings TK 18p
  7. Philip Krefting, Ljungskile TF
14p
  8. Hugo Rosén, Elfsborg Tennis  12p
  9. Carl Björnberg, Vänersborgs TK    8p
10. Alexander Fagerberg, Alingsås TK   6p
      Philip Rautiainen, Elfsborg Tennis   6p
      Hans Lindholm, Skövde TF
  6p
      Adam Eriksson, Kristinehamns TK   6p
14. Wilfred Cederholm, Ljungskile TF   4p
      Lucas Lundgren, Ljungskile TF   4p
16. Nils Sandberg, Mariestads TK
  2p
      Cristophe Chaouche, Elfsborg Tennis
  2p

 

Flickor 15 (födda 1998) Poäng
  1. Ena Ovcina, Tidaholms TK 58p
  2. Julia Holmberg, Vänersborgs TK 28p
  3. Wilma Fröjd, Lidköpings TK 18p
  4. Edith Johansson, Kristinehamns TK  12p
  5. Ellen Widell, Lidköpings TK   6p
  6. Sofia Sand, Vänersborgs TK   2p
      Malva Lank, Bofors TK   2p

 

Pojkar 14 (födda 1999) Poäng
  1. Ilir Bashota, Lidköpings TK 112p
  2. Viktor Toresson, Åmåls TK 56p
  3. Adam Harling, Vänersborgs TK 42p
  4. Jack Thurin, Skövde TF
38p
  5. Anton Brunström, Karlstads TK
30p
  6. Simon Campos, Elfsborg Tennis 24p
  7. Marcus Berg, Skövde TF  16p
  8. Alfred Frick, Elfsborg Tennis 12p
  9. David Vucivic, Vårgårda TK   4p
      Carl Bredin, Ljungskile TF   4p
11. Magnus Ruud, Hammarö TK   2p
      Isac Ljung, Åmåls TK
  2p
      Stefan Ahlmark, Karlstads TK
  2p
      Dante Wetenius, Marks TK   2p
      Erik Franzén, Lidköping   2p

 

Flickor 14 (födda 1999) Poäng
  1. Rebecca Ehn, Lidköpings TK 44p
  2. Samya Sekkat, Vänersborgs TK 42p
      Emelie Kjellén, Elfsborg Tennis 42p
  4. Moa Rådberg, Elfsborg Tennis 36p
  5. Emma Jansson, Mariestads TK 24p
  6. Vilma Berglund, Alingsås TK 12p
      Olivia Hedlund, Elfsborg Tennis 12p
      Sofia Carlsson, Alingsås TK 12p
  9. Sandra Erlandsson, Mariestads TK 10p
10. Annie Ackerot, Hammarö TK   6p
      Elin Svensson, Alingsås TK   6p
      Matilda Nedeus, Hammarö TK   6p
13. Vega Andersson, Elfsborg Tennis   4p
14. Clara Bergkvist, Elfsborg Tennis   2p

 

Pojkar 13 (födda 2000) Poäng
  1. Anton Örnberg, Kils TK 62p
  2. Melker Isaksson, Lidköpings TK
58p
  3. Mattias Eriksson, Kristinehamns TK 30p
  4. Oskar Jonsson, Lidköpings TK 28p
  5. Mattias Karlsson, Elfsborg Tennis 26p
  6. Vilgot Lööf, Lidköpings TK 16p
  7. John Svensson, Elfsborg Tennis
12p
      Gustav Andersson, Elfsborg Tennis 12p
      Lucas Forslund, Elfsborg Tennis 12p
10. Erik Claesson, Elfsborg Tennis 10p
11. Erik Tobiesson, Uddevalla TK   8p
      Rasmus Thyni, Alingsås TK   8p
      Eric Granath, Lidköpings TK    8p
14. Erik Hofling, Vänersborgs TK    6p
      Jonathan Backman, Lidköpings TK   6p
16. Theo Ejerbom, Skövde TF   2p
      Max Eklund, Ulricehamns TK   2p
      Oscar Wikström, Hunnebostrands TK   2p
      Philip Schröder, Gullmarens CC   2p
      Tarik Porobic, Skövde TF   2p

 

Flickor 13 (födda 2000) Poäng
  1. Karin Johansson, Kristinehamns TK  54p
  2. Märta-Louise Söderberg, Kils TK
52p
  3. Tuva Lindsten, Elfsborg Tennis 38p
  4. Hilda Lundstedt, Falköpings TK 24p
  5. Emma Rosén, Vänersborgs TK
22p
  6. Julia Nilsson, Mariestads TK 20p
  7. Vendela Sandersson, Elfsborg Tennis   2p
      Alma Bergdahl, Lidköpings TK   2p

 
Pojkar 12 (födda 2001) Poäng
  1. Hugo Nossler, Falköpings TK
94p
  2. Carl Gustavsson, Falköpings TK 82p
  3. Nikolai Töråsen, Marks TK 72p
  4. Erik Eliasson, Marks TK 56p
  5. Ludvig Ahnberg, Uddevalla TK     
44p
  6. Rikard Rååd, Kristinehamns TK 36p
      Juan Mateo Nunez, Billeruds TK
36p
  8. Simon Fröjd, Lidköpings TK 34p
  9. Marcus Johansson, Skövde TF
26p
10. Filip Ivarsson, Sandareds TK 24p
11. Robin Thimén, Trollhättans TK 16p
12. Hugo Condradsson, Falköpings TK 10p
      Simon Benjaminsson, Alingsås TK 10p
      Peter Mårtensson, Alingsås TK 10p
      Alfred Nöland Skjeggerud, Billeruds TK 10p
16. Gustav Björnberg, Trollhättans TK   8p
17. Samuel Eliasson, Hammarö TK   6p
18. Simon Slättner, Strömstads TK   4p
      Johan Emanuelsson, Billeruds TK   4p
      Oliver Svedberg, Alingsås TK   4p
      Petrus Eriksson, Sunne TK   4p
22. Johannes Ungh, Falköpings TK   2p
      Alfred Claesson Stern, Elfsborg Tennis
  2p
      Samuel Nordin, Mariestads TK   2p
      Oscar Abrahamsson, Gullmarens CC   2p
      Yilien Chaoche, Elfsborg Tennis   2p
      Felix Tillsten, Elfsborg Tennis   2p
   
     Flickor 12 (födda 2001) Poäng
  1. Saga Berggren, Ljungskile TF 102p
  2. Alicia Eriksson, Kils TK
  80p
  3. Alva Fröjd, Lidköpings TK   56p
  4. Isabell Lindholm, Skövde TF    22p
  5. Evelina Malm, Vänersborgs TK   12p
  6. Jennifer Eriksson, Hammarö TK   10p
      Amanda Bennhage, Vänersborgs TK   10p
      Lisa Maliqi, Strömstads TK   10p
  9. Moa Andersson, Skövde TF     8p
       Alice Wetterholm, Sandareds TK     8p
      Bella Bäcker, Karlstads TK     8p
12. Moa Wallin, Vänersborgs TK     6p
13. Alexandra Sellgren, Sandareds TK     4p
      Frida Alsterheim, Ljungskile TF     4p
      Filippa Ivarsson, Alingsås TK     4p
      Cajsa Johansson, Elfsborg Tennis     4p
      Zelda Harbecke, Alingsås TK     4p
18. Moa Hermansson, Herrljunga TK
    2p
      Klara Kumler, Alingsås TK
    2p
      Ebba Boode Näveri, Sandareds TK     2p
      Michaela Svensson, Ulricehamns TK     2p
      Cajsa Rydh, Sandareds TK     2p
      Molly Boije, Sandareds TK     2p
   
      Pojkar 11 (födda 2002) Poäng
  1. Alfred Hagegärd, Mariestads TK 56p
  2. Hannes Eriksson, Kristinehamns TK 48p
  3. Bertil Lööf, Lidköpings TK 12p
  4. Axel Bergdahl, Lidköpings TK 10p
  5. Fhilip Thimén, Trollhättans TK   8p
  6. Marcus Carlsson, Alingsås TK   6p
  7. Nils Bredin, Hunnebostrands TK   4p
      Wilhelm Grahn, Elfsborg Tennis   4p
      Pelle Hallén, Karlstads TK   4p
      Nils Lind, Karlstads TK   4p
      Albert Ryding, Lidköpings TK   4p
12. Nick Dadlani Frey, Alingsås TK   2p
      Hugo Helmersson, Vänersborgs TK   2p
      Adam Henriksson, Ulricehamns TK
  2p
      Richard Jölaid, Dalsjöfors TK   2p
      Alfred Larsson, Sandareds TK   2p
      Anton Höckerfelt, Lidköpings TK   2p
   
      Flickor 11 (födda 2002) Poäng
  1. Elin Marklinder, Alingsås TK 46p
  2. Hilda Grahn, Mariestads TK 18p
  3. Alexandra Jansson, Mariestads TK 16p
      Lisa Eliasson, Hammarö TK 16p
  5. Hanna Nadeau, Falköpings TK 14p
  6. Agnes Andersson, Elfsborg Tennis   8p
  7. Moa Nilsson, Lidköpings TK   4p
      Ann-Christin Karam, Trollhättans TK   4p
  9. Ellen Johansson, Ulricehamns TK   2p
      Caroline Dahlström, Hammarö TK   2p
      My Wisén, Karlstads TK   2p
Uppdaterad: 07 JAN 2014 16:08 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info