Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2012


I Västtouren ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Casio Junior Cup, Åmåls Smashen, Kullingslaget, Tygrikesspelen, Borås Tennisvecka, Yonex Cup, Hammarö Cupen, Troja Cup, Bofors Cup inomhus, Hökensåsspelen, RM inomhus, Påskslaget, Vårturneringen i Sandared, Kils TK Sommartour, Picassospelen, Karlstad Open, Delfoitrofén, Cabby Cup, Åmåls Tennisvecka, Fiskebäckskils Tennisvecka, Lambi Cup, Hunneboveckan, Odenbadspelen, Black Hill Open, Thomas Sabo Jr Open, Räkan Tennisen, Scandic Swania Cup, Gullmarens Center Court Open, Bofors Cup, Ulricehamn Open, CELA Open, Dunlop Mark Open, RM utomhus, Norlanders Cup, Pelaro Open, Karlstad Cupen, Kils Vintertour, Billys Cup, Balon Indoor Open, Ahlmark Lines Cup, Vänersmashen, Billerud Cup, Pablo Open, Jubileums Open, Tomtecupen

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Ingen

Slutställning i de olika tävlingsklasserna framgår av nedanstående tabeller.

Pojkar 16 (födda 1996) Poäng
  1. Oscar Andersson, Dalsjöfors TK  70p
  2. Emil Johansson, Lidköpings TK 52p
  3. Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK
32p
  4. Johan Fors, Elfsborg Tennis 28p
  5. Elias Jemtrén, Kils TK  26p
  6. Oskar Thörnkvist, Lidköpings TK 24p
  7. Jacob Nissén Karlsson, Lidköpings TK 12p
  8. Daniel Appelgren, Elfsborg Tennis
10p
      Marcus Fahlström, Alingsås TK 10p
      Matej Dujakovic, Ulricehamns TK  10p
11. Niclas Lindgren, Vänersborgs TK   8p
12. Jacob Hansen, Bofors TK   6p
13. Kristoffer Wallin, Falköpings TK   2p
      William Lindberg, Karlstads TK
  2p
      Gustav Erhardsson, Trollhättans TK   2p
      William Fasth, Vänersborgs TK   2p

 

Flickor 16 (födda 1996) Poäng
  1. Paulina Wulcan, Mariestads TK 44p
  2. Beata Edlund, Ulricehamns TK  26p
  3. Anna Reimer, Hammarö TK 24p
  4. Cajsa Fredriksson, Hammarö TK 12p
      Maja Örnberg, Kils TK 12p
  6. Leonie Andersson, Elfsborg Tennis   4p
      Elin Rydén, Lidköpings TK   4p
      Emelie Gewert, Hammarö TK   4p

 

Pojkar 15 (födda 1997) Poäng
  1. Erik Gustavsson, Falköpings TK 34p
  2. Dick Lien, Vänersborgs TK 33p
  3. Elias Datek, Strömstad TK 16p
  4. Simon Gråberg, Hammarö TK 14p
  5. Erik Johannesson, Uddevalla TK  12p
  6. Alexander Hammar, Hammarö TK   6p
  7. Alexander Jöelaid, Dalsjöfors TK   4p
      Conor Bushe, Uddevalla TK   4p
      Johan Nöjman, Karlstads TK   4p
10. Jonathan Andersson, Dalsjöfors TK   2p
      Hannes Svensson, Vårgårda TK   2p
      Emanuel Arkel, Vänersborgs TK   2p

 

Flickor 15 (födda 1997) Poäng
  1. Klara Alenäs, Marks TK 44p
  2. Moa Wallén, Mariestads TK  26p
  3. Lisen Wulcan, Mariestads TK 20p
  4. Elin Wiberg, Marks TK 18p
  5. Ester Bolmenäs, Skövde TF 14p
  6. Ida Hjalmarsson, Kils TK   4p
      Mia Pranjic, Vänersborgs TK    4p
  8. Lovisa Karlsson, Strömstads TK   2p
      Hanna Johansson, Mariestads TK   2p
      Leijla Mujakovic, Ulricehamns TK   2p

 

Pojkar 14 (födda 1998) Poäng
  1. Petter Dahlin, Karlstads TK  76p
  2. Jacob Arvidsson-Ehn, Skövde TF
56p
  3. Oliver Kendes, Trollhättans TK  44p
  4. Linus Isaksson, Lidköpings TK 30p
  5. Hans Lindholm, Skövde TF
18p
  6. Philip Krefting, Ljungskile TF 16p
  7. Jonathan Lundahl, Alingsås TK  14p
  8. Wilfred Cederholm, Ljungskile TF
12p
      Daniel Olander, Hammarö TK  12p
10. Adam Eriksson, Kristinehamns TK 10p
      Carl Björnberg, Trollhättans TK 10p
12. Adam Hultén, Åmåls TK   6p
      Jesper Fahlström, Alingsås TK   6p
14. Benjamin Appel, Bofors TK   4p
      Lucas Lundgren, Uddevalla TK   4p
      Björn Erlandsson, Lidköpings TK   4p
17. David Söderberg, Hammarö TK   2p
      Cristophe Chaouche, Elfsborg   2p
      Hugo Rosén, Elfsborg   2p

 

Flickor 14 (födda 1998) Poäng
  1. Ena Ovcina, Tidaholms TK 84p
  2. Edith Johansson, Kristinehamns TK
56p
  3. Wilma Fröjd, Lidköpings TK 48p
  4. Julia Holmberg, Vänersborgs TK  32p
  5. Sofia Sand, Vänersborgs TK 26p
  6. Ida Colling, Hjo TK 22p
  7. Ellen Widell, Lidköpings TK 12p
  8. Patricia Simonsson, Alingsås TK   8p
      Maja Schagerström, Kils TK    8p
10. Olivia Svensson, Lilla Edets TK   6p
11. Louise Frisk, Bofors TK    4p
12. Malva Lank, Bofors TK   2p
      Charlotte Solli, Bofors TK   2p
      Molly Samuelsson, Thomas Sabo TC   2p

 

Pojkar 13 (födda 1999) Poäng
  1. Ilir Bashota, Lidköpings TK 68p
  2. Viktor Toresson, Åmåls TK 62p
  3. Adam Harling, Vänersborgs TK 38p
  4. Anton Brunström, Karlstads TK  16p
  5. Jack Thurin, Skövde TF  14p
  6. Alfred Frick, Elfsborg Tennis
10p
  7. Erik Franzén, Lidköpings TK   6p
  8. Magnus Ruud, Hammarö TK   4p
      Carl von Wachenfeldr, Hammarö TK    4p 
10. David Vucivic, Vårgårda TK   2p
      Dennis Sandfridsson, Tidaholms TK   2p
      David Rietz Baena, Alingsås TK   2p
      Wilhelm Dahlin, Karlstads TK   2p
      Dante Wetenius, Marks TK   2p
      Sebastian Santja, Karlstads TK   2p
      Simon Campos, Elfsborg Tennis   2p
      Oscar Hobaeck, Stenungsunds TK   2p
      Jesper Lindström, Billeruds TK   2p
      Marcus Berg, Skövde TF   2p

 

Flickor 13 (födda 1999) Poäng
  1. Rebecca Ehn, Lidköpings TK 74p
  2. Emelie Kjellén, Elfsborg Tennis  32p
  3. Samya Sekkat, Vänersborgs TK 28p
  4. Moa Rådberg, Elfsborg Tennis 18p
  5. Emma Jansson, Mariestads TK  12p
      Matilda Nedeus, Hammarö TK 12p
  7. Filippa Edlund, Ulricehamns TK   8p
  8. Victoria Simonsson, Alingsås TK
  6p
  9. Olivia Hedlund, Elfsborg Tennis
  4p
      Maja Johnsson, Hunnebostrands TK
  4p
      Corine Bråby, Hammarö TK   4p
      Sandra Erlandsson, Mariestads TK   4p
      Sofia Carlsson, Alingsås TK    4p
      Annie Ackerot, Hammarö TK   4p
      Elin Barndik, Lidköpings TK   4p
      Alicia Törnlund, Vänersborgs TK   4p
17. Filippa Johansson, Sandareds TK   2p
      Vega Andersson, Elfsborg Tennis   2p

 

Pojkar 12 (födda 2000) Poäng
  1. Anton Örnberg, Kils TK  72p
  2. Melker Isaksson, Lidköpings TK     
62p
  3. Oskar Jonsson, Lidköpings TK 60p
  4. John Svensson, Elfsborg Tennis
54p
  5. Mattias Eriksson, Kristinehamns TK 
38p
  6. Mattias Karlsson, Elfsborg Tennis 34p
  7. Erik Claesson, Elfsborg Tennis 32p
  8. Gustav Andersson, Elfsborg Tennis 20p
  9. Vilgot Lööf, Lidköpings TK  16p
10. Eric Granath, Lidköpings TK
14p
11. Lucas Forslund, Elfsborgs Tennis 12p
12. Melvin Andersen, Mariestads TK
10p
13. Hugo Falk, Alingsås TK    8p
      Marcus Westlund, Elfsborg Tennis
  8p
      Oscar Wikström, Hunnebostrands TK   8p
      Erik Hofling, Vänersborgs TK
  8p
17. Philip Schröder, Gullmarens CC   6p
      Gottfrid Lundqvist, Lidköpings TK   6p
      Erik Tobiesson, Uddevalla TK   6p
20. William Godée, Lidköpings TK   4p
      Jonathan Backman, Lidköpings TK   4p
      Tarik Porobic, Skövde TF   4p
23. Max Eklund, Ulricehamns TK   2p
      Carl Lunneryd, Vänersborgs TK   2p
      Rasmus Thyni, Alingsås TK   2p
      Benjamin Ståhl Arvidsson, Lidköpings TK
  2p
      Filip Fallenius, Strömstads TK   2p
      Adam Björkman, Elfsborg Tennis   2p
      Theo Ejerbom, Skövde TF   2p

 

Flickor 12 (födda 2000) Poäng
  1. Karin Johansson, Kristinehamns TK  68p
      Tuva Lindsten, Elfsborg Tennis
68p
  3. Vendela Sandersson, Elfsborg Tennis  52p
  4. Julia Nilsson, Mariestads TK  46p
  5. Emma Rosén, Vänersborgs TK 44p
  6. Märta-Louise Söderberg, Kils TK 40p
  7. Hilda Lundstedt, Hjo TK
24p
  8. Alma Bergdahl, Lidköpings TK 18p
  9. Emilia Dahlberg, Lidköpings TK
  8p
      Mathilda Wahlberg, Skövde TF   8p
11. Ester Andersson, Dalsjöfors TK
  6p
12. Clara Ekman, Lidköpings TK   4p
      Moa Kullander, Sandareds TK   4p
14. Aviva Wrede, Alingsås TK   2p
      Alva Gabrielsson, Falköpings TK   2p
      Saga Nyström, Sandareds TK   2p
      Alexandra Lindblom, Sandareds TK   2p
      Moa Wallin, Vänersborgs TK   2p
      Ida Berzell, Mariestads TK   2p

 
Pojkar 11 (födda 2001) Poäng
  1. Carl Gustavsson, Falköpings TK
42p
      Nikolai Töråsen, Marks TK 42p
  3. Leyton Rivera, Lidköpings TK 36p
  4. Simon Fröjd, Lidköpings TK  34p
  5. Philip Hobaeck, Stenungsunds TK
30p
      Hugo Nossler, Tidaholms TK
30p
  7. Alfred Nöland Skjeggerud, Billeruds TK 20p
      Rikard Rååd, Kristinehamns TK 20p
  9. Erik Eliasson, Marks TK 18p
10. Robin Thimén, Trollhättans TK 12p
11. Hugo Condradsson, Falköpings TK    8p
      Johan Emanuelsson, Billeruds TK    8p
13. Simon Benjaminsson, Alingsås TK
  6p
      Ludvig Ahnberg, Uddevalla TK   6p
      Gustav Björnberg, Trollhättans TK   6p
16. Johannes Ungh, Falköpings TK   4p
      Marcus Johansson, Skultorps TK   4p
      Peter Mårtensson, Alingsås TK    4p
      Filip Ivarsson, Sandareds TK   4p
20. Samuel Jansson, Kristinehamns TK   2p
      Simon Slättner, Strömstads TK   2p
      Simon Häll, Gullmarens CC   2p
      Jacob Noderén, Dalsjöfors TK   2p
      Oliver Smedberg, Alingsås TK   2p
      Albin Olofsson, Trollhättans TK   2p
      Dari Elfström, Vänersborgs TK   2p
      Petrus Eriksson, Kils TK   2p
   
     Flickor 11 (födda 2001) Poäng
  1. Lisa Fagerberg, Alingsås TK 68p
  2. Alva Fröjd, Lidköpings TK 44p
  3. Saga Berggren, Ljungskile TF  32p
  4. Alicia Eriksson, Kils TK 28p
  5. Lisa Maliqi, Strömstads TK 10p
      Evelina Malm, Vänersborgs TK 10p
      Isabell Lindholm, Skövde TF 10p
  8. Fanny Hedman, Mariestads TK   4p
  9. Bella Bäcker, Karlstads TK   2p
      Anna Bernling, Vänersborgs TK   2p
      Cajsa Johansson, Elfsborg Tennis   2p
      Isabella Matesa, Skövde TF   2p
Uppdaterad: 14 JAN 2013 09:34 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info