Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2011


I Västtouren ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Casio Junior Cup, Åmåls Smashen, Kullingslaget, Tygrikesspelen, Hammarö Cupen, Troja Cup, McDonalds Cup, Yonex Cup, Hökensåsspelen, RM inomhus, Påskslaget, Bofors Cup utomhus, Vårturneringen i Sandared, Delfoitrofén, Knallespelen, Picassospelen, Karlstad Open, Cabby Cup, Åmåls Tennisvecka, Lambi Cup, Hunneboveckan, Black Hill Open, Thomas Sabo Jr Open, Stenungsunds veteran, Räkan Tennisen, Bofors Cup, Ulricehamn Open, Odenbadspelen, CELA Open, Dunlop Mark Open, RM utomhus, Norlanders Cup, Bravida Borås Open, Pelaro Open, Karlstad Cupen, Odenspelen, Balon Indoor Open, Billys Cup, Ahlmark Lines Cup, Vänersmashen, Pablo Open, Jubileums Open samt Tomtecupen.

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Ingen

Slutställning i de olika tävlingsklasserna framgår av nedanstående tabeller.

Pojkar 16 (födda 1995) Poäng
  1. Serdar Bojadijeva, Lidköpings TK 50p
      Georg Lundqvist, Lidköpings TK 50p
  3. Adam Rådberg, Elfsborg  44p
  4. Oskar Govik, Dalsjöfors TK 40p
  5. Henrik Rönnfalk, Dalsjöfors TK 22p
  6. Oskar Wallin, Lidköpings TK 20p
  7. Linus Frost, Marks TK
16p
      Kim Karlsson, Marks TK
16p
  9. Johan Holtryd, Marks TK 12p
10. Lucas Bank, Alingsås TK 10p
      Gustav Enström, Kils TK  10p
12. Felix Ahlqvist, Trollhättans TK   8p
      Ludvig Arkel, Vänersborgs TK
  8p
      Hampus Svensson, Alingsås TK   8p
15. Christoffer Sandström, Kils TK   6p
16. Viktor Juslin, Lidköpings TK   4p
      Jonathan Jarnås, Vänersborgs TK   4p

 

Flickor 16 (födda 1995) Poäng
  1. Leila Mohammed, Vänersborgs TK 
40p
  2. Mathilda Dahlin, Karlstads TK 36p
  3. Erica Lilja Eriksson, Hammarö TK  32p
  4. Emmie Berglund, Lidköpings TK  
  8p
      Donika Bashota, Lidköpings TK   8p
  6. Andrea Burman, Vänersborgs TK   6p
     Julia Andersson, Hammarö TK   6p
  8. Anneli Erlingstam, Alingsås TK   4p
     Julia Granbom, Lidköpings TK   4p
10. Klara Wallén, Mariestads TK   2p

 

Pojkar 15 (födda 1996) Poäng
  1. Daniel Appelgren, KFUM Borås  52p
  2. Filip Warnestad, Kils TK
48p
  3. Johan Fors, KFUM Borås  42p
  4. Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK 30p
      Emil Johansson, Lidköpings TK  30p
  6. Oscar Andersson, Dalsjöfors TK 28p
  7. Elias Jemtren, Kils TK 20p
  8. Matej Dujakovic, Ulricehamns TK 12p
  9. Oscar Thörnkvist, Lidköpings TK  12p
10. Jacob Nissén Karlsson, Lidköpings TK 10p
      Jacob Hansen, Karlstad TK 10p
12. Marcus Fahlström, Alingsås TK
  6p
13. Jakob Karlsson, Vänersborgs TK   2p
      Christoffer Håkansson, Dalsjöfors TK    2p
      William Fasth, Vänersborgs TK    
  2p

 

Flickor 15 (födda 1996) Poäng
  1. Paulina Wulcan, Mariestads TK 48p
  2. Maja Örnberg, Kils TK 28p
      Beata Edlund, Ulricehamns TK 28p
  4. Anna Reimer, Karlstads TK 22p
  5. Elin Rydén, Lidköpings TK 20p
  6. Emilia Knutsson, Ulricehamns TK 14p
      Matilda Gewert, Hammarö TK 14p
  8. Cajsa Fredriksson, Karlstads TK 12p
      Alice Svensson, KFUM Borås  12p
10. Emelie Gewert, Hammarö TK 10p
11. Leonie Andersson, Elfsborgs TK
  4p
12. Alice Lidemar, KFUM Borås   2p
      Josefin Espeland, Stenungsunds TK   2p
      Jennifer Paldan, KFUM Borås
  2p
      Hanna Martinsson, KFUM borås
  2p 
      Klara Lindskog, Uddevalla TK
  2p

 

Pojkar 14 (födda 1997) Poäng
  1. Elias Datek, Strömstad TK 62p
  2. Hannes Svensson, Lidköpings TK 52p
  3. Dick Lien, Lilla Edets TK 36p
  4. Simon Gråberg, Hammarö TK  32p
  5. Erik Gustavsson, Falköpings TK 30p
  6. Alexander Hammar, Hammarö TK  28p
  7. Filip Dimitrijevic, Borås TK 22p
  8. Jonathan Andersson, Dalsjöfors TK 18p
  9. Christoffer Titov, Uddevalla TK 16p
10. Alexander Jöelaid, Dalsjöfors TK 14p
11. Erik Johannesson, Stenungsunds TK 12p
12. Felix Ekman, Alingsås TK   8p
      Oscar Pettersson, Vänersborgs TK   8p
14. Emanuel Arkel, Vänersborgs TK   6p
15. Vincent Gabor, Marks TK   4p
      Niclas Lindgren, Vänersborgs TK   4p
      William Lu, Marks TK   4p
      Oscar Mellegård, Lidköpings TK   4p
18. Johan Nöjman, Karlstads TK   2p
      Pontus Håkansson, Ulricehamns TK
  2p
      Adam Eriksson, Kristinehamns TK   2p

 

Flickor 14 (födda 1997) Poäng
  1. Klara Alenäs, Marks TK 62p
  2. Moa Wallén, Mariestads TK 40p
  3. Hanna Johansson, Mariestads TK 38p
  4. Elin Wiberg, Ulricehamns TK  34p
  5. Lejla Mujakovic, Ulricehamns TK 32p
  6. Lisen Wulcan, Mariestads TK  26p
      Mia Pranjic, Vänersborgs TK 26p
  8. Ester Bolmenäs, Skövde TF
18p
  9. Lovisa Karlsson, Strömstads TK 14p
10. Klara Pilhall, Alingsås TK 12p
11. Ida Hjalmarsson, Kils TK    8p
12. Victoria Hedlund, Alingsås TK   4p
      Caroline Chöler, Mariestads TK   4p
14. Klara Junke, KFUM Borås   2p
      Elsa Tornhammre, Hammarö TK
  2p
      Emelie Taher, KFUM Borås   2p
      Rosanna Nyberg, Karlstads TK   2p
      Ida Eklöf, KFUM Borås   2p

 

Pojkar 13 (födda 1998) Poäng
  1. Jacob Arvidsson-Ehn, Tibro TK  64p
  2. Petter Dahlin, Karlstads TK 58p
  3. Nils Sandberg, Mariestads TK 46p
  4. Samuel Käll, Lidköpings TK  30p
  5. Oliver Kendes, Trollhättans TK  18p
  6. Filip Malbasic, KFUM Borås 14p
  7. Elis Olsson, Åmåls TK 12p
  8. Carl Björnberg, Trollhättans TK 10p
      Linus Isaksson, Lidköpings TK  10pp
10. Mikael Ymer, Skara TK   8p
      Simon Öhlund, Hammarö TK   8p
12. Olle Frisk, Lidköpings TK   6p
      Collin Lilleng, Borås TK   6p
      Sebastian Nehring, Vänersborgs TK
  6p
      Joel Wärnen, Vänersborgs TK   6p
16. Albin Gustavsson, Åmåls TK    4p
      Hans Lindholm, Skövde TF   4p
      Lucas Lundgren, Uddevalla TK   4p
      Jonathan Lundahl, Alingsås TK   4p
20. Gabriel Lundqvist, Dalsjöfors TK   2p
      Emil Erlingstam, Alingsås TK
  2p
      David Söderberg, Hammarö TK   2p
      Martin Holmdahl, Alingsås TK   2p
      Daniel Olander, Hammarö TK
  2p
      Adam Hultén, Åmåls TK   2p
      Hugo Rosén, KFUM Borås   2p
      Philip Krefting, Ljungskile TF   2p

 

Flickor 13 (födda 1998) Poäng
  1. Edith Johansson, Kristinehamns TK  36p
  2. Ena Ovcina, Tidaholms TK 30p
  3. Wilma Fröjd, Lidköpings TK 18p
  4. Olivia Svensson, Lilla Edets TK 10p
      Ellen Widell, Lidköpings TK 10p
  6. Sofia Sand, Vänersborgs TK   8p
      Maja Schagerström, Kils TK   8p
  8. Ida Colling, Hjo TK
  4p
  9. Patricia Simonsson, Alingsås TK   2p
      Anastacia Dimitrijevic, KFUM Borås   2p
      Ebba Fröberg, Vänersborgs TK   2p
      Julia Land, Marks TK
  2p
      Alexandra Schotte, Hammarö TK   2p
      Louise Frisk, Bofors TK   2p
      Andrea Lundberg, Marks TK   2p

 

Pojkar 12 (födda 1999) Poäng
  1. Elias Knutsson, Ulricehamns TK 66p
      Viktor Thoresson, Åmåls TK 66p
  3. Ilir Bashota, Lidköpings TK  42p
  4. Simon Håkansson, Ulricehamns TK  36p
  5. Adam Harling, Vänersborgs TK 34p
  6. Filip Schyberg, Skövde TF 26p 
  7. Rasmus Andersson, Dalsjöfors TK 18p
  8. Simon Campos, KFUM Borås  10p
  9. David Vucivic, Vårgårda TK   8p
      Jack Thurin, Skövde TF   8p
      Marcus Berg, Skövde TF   8p
      Erik Franzén, Lidköpings TK    8p
13. Oscar Hobeck, Stenungsunds TK   6p
      Anton Brunström, Karlstads TK    6p
15. Alfred Frick, KFUM Borås   4p
     Samuel Evaldsson, Dalsjöfors TK   4p
     Carl Wejsfeldt, Lidköpings TK   4p
     Marcus Magnusson, Marks TK   4p
     Mattias Karlsson, KFUM Borås
  4p
20. Magnus Ruud, Hammarö TK   2p
      Dante Wetenius, Marks TK
  2p
      Felix Björn, Bofors TK   2p

 

Flickor 12 (födda 1999) Poäng
  1. Samya Sekkat, Vänersborgs TK 74p
  2. Rebecca Ehn, Lidköpings TK 66p
  3. Matilda Nedéus, Hammarö TK 36p
  4. Moa Rådberg, Sandareds TK 22p
  5. Filippa Edlund, Ulricehamns TK 18p
      Annie Ackerot, Hammarö TK 18p
      Emma Jansson, Mariestads TK  18p
  8. Elin Kaburek, Ulricehamns TK 16p
  9. Hanna Edlund, Lidköpings TK    14p
      Sandra Erlandsson, Mariestads TK
14p
11. Alicia Törnlund, Vänersborgs TK 12p
      Elin Barndik, Lidköpings TK 12p
13. Olivia Hedlund, KFUM Borås 10p
14. Vega Andersson, KFUM Borås   8p
15. Elin Svensson, Alingsås TK   6p
16. Petra Johansson, Tidaholms TK   4p
      Elin Johansson, Vänersborgs TK   4p
      Corin Bråby, Hammarö TK   4p
      Sofia Carlsson, Alingsås TK    4p
20. Elin Carlsson, Åmåls TK   2p
      Victoria Erhardsson, Trollhättan   2p
      Victoria Simonsson, Alingsås TK
  2p

 

Pojkar 11 (födda 2000) Poäng
  1. Anton Örnberg, Kils TK  40p
  2. John Svensson, KFUM Borås 36p
  3. Erik Granath, Lidköpings TK  28p
  4. Melker Isaksson, Lidköpings TK 26p
      Mattias Eriksson, Kristinehamns TK  26p
  6. Gottfrid Lundqvist, Lidköpings TK 22p
      Carl Gustafsson, Falköpings TK 22p
  8. Oskar Jonsson, Lidköpings TK  18p
  9. Gustav Andersson, Sandareds TK 14p
10. Erik Claesson, KFUM Borås 12p
11. Carl Lunneryd, Vänersborgs TK   8p
      Nikolai Töråsen, Marks TK   8p
      Linus Persson, Kristinehamns TK    8p
14. Theo Ejerblom, Skultorps TK    6p
      Marcus Westlund, KFUM Borås   6p
      Lucas Forslund, Elfsborgs TK   6p
      Alfred Hagegärd, Mariestads TK   4p
      Lucas Wallén, Mariestads TK   4p
      Vilgot Lööf, Lidköpings TK    4p
20. Alexander Wallgren, Lidköpings TK   2p
      Adam Karlsson, Marks TK   2p
      Oliver Lindblom, Sandareds TK   2p
      Erik Hofling, Vänersborgs TK   2p
      Isac Ljung, Åmåls TK   2p
      Oscar Wikström, Hunnebostrands TK   2p
      Simon Häll, Gullmarens CC   2p
      Petter Wahlroos, Skövde TF   2p
      Tarik Porobic, Skövde TF   2p
      William Godée, Lidköpings TK   2p
      Jonas Hansson, Alingås TK   2p

 

Flickor 11 (födda 2000) Poäng
  1. Karin Johansson, Kristinehamns TK  56p
  2. Märta-Louise Söderberg, Kils TK 50p
  3. Julia Nilsson, Mariestads TK 26p
  4. Emma Rosén, Vänersborgs TK 22p
  5. Tuva Lindsten, KFUM Borås 18p
      Alva Fröjd, Lidköpings TK 18p
      Vendela Sandersson, KFUM Borås
18p
  8. Sofia Nilsson, KFUM Borås 10p
  9. Hilda Lundstedt, Hjo TK   6p
10. Clara Bergkvist, Härna LTK   4p
      Alexandra Lindblom, Sandareds TK   4p
12. Amanda Wahlberg, Skövde TF   2p
      Isabell Lindholm, Skövde TF   2p
      Linn Hägg, Vänersborgs TK   2p 
      Agnes Patriksson, Vänersborgs TK   2p
      Aviva Wrede, Alingsås TK   2p
      Mathilda Wahlberg, Skövde TF   2p
Uppdaterad: 09 JAN 2012 10:23 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info