Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2010


I Eurotravels Västtour ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Casio Junior Cup, Åmåls Smashen, Kullingslaget, Tygrikesspelen, Hammarö Cupen, Hökensåsspelen, Troja Cup, McDonalds Cup, Trollsmashen, Edets Spelen, RM inomhus, Påskslaget, Bofors Cup utomhus, Lidköpings 15-års cup, Vårturneringen i Sandared, Delfoitrofén, Knallespelen, Picassospelen, Karlstad Open, Åmåls Tennisvecka, Lambi Cup, Hunneboveckan, Ljungskile Open, Räkan Tennisen, Cabby Cup, Bofors Cup, Thomas Sabo Junior Open, Odenbadspelen, CELA Open, RM utomhus, Norlanders Cup, Bravida Borås Open, Pelaro Open, Karlstad Cupen, Odenspelen, Top 15, Balon Indoor Open, Billys Cup, Ahlmark Lines Cup, Vänersmashen, Nordic Paper Cup, Pablo Open, Jubileums Open, Scandic Swania Cup samt Tomtecupen.

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Inga 

Slutställningen i de olika tävlingsklasserna framgår av nedanstående tabeller.

Pojkar 16 (födda 1994) Poäng
  1. Vincent Dahlin, Vänersborgs TK 146p
  2. Andrée Stevenson, Karlstads TK   36p
  3. Adrian Cerps, Uddevalla TK   20p
     Christian Hansson, Vänersborgs TK   20p
  5. Marcus Johansson, Trollhättans TK   14p
  6. Andreas Bejbom, Falköpings TK   12p
     Gustav Adolfsson, Skultorps TK   12p
     Mattias Runsten, Karlstads TK   12p
  9. Simon Bontell, Vänersborgs TK   10p
10. Wilhelm Wiese, Hunnebostrands TK     8p
11. Otto Åkerström, Åmåls TK     4p
     Rasmus Skogsberg, Vänersborgs TK     4p
13. Damir Zabica-Skajko, Trollhättans TK     2p
     Jesper Svensson, Åmåls TK     2p

 

Flickor 16 (födda 1994) Poäng
1. Katarina Peric, Skövde TF 34p
2. Emelie Larsson, Karlstads TK 26p
3. Louise Bröhne, Tibro TK 14p
4. Helena Jonsson, KFUM Borås 12p

 

Pojkar 15 (födda 1995) Poäng
  1. Serdar Bojadijeva, Lidköpings TK 60p
  2. Oskar Wallin, Lidköpings TK 58p
  3. Adam Rådberg, KFUM Borås 50p
  4. Oskar Govik, Dalsjöfors TK 46p
  5. Georg Lundqvist, Lidköpings TK 38p
  6. Johan Holtryd, Marks TK 20p
  7. Lucas Bank, Alingsås TK 18p
     Linus Frost, Marks TK 18p
  9. Kim Karlsson, Marks TK 16p
10. Gustav Enström, Kils TK 12p
11. Henrik Rönnfalk, Dalsjöfors TK 10p
12. Hampus Svensson, Alingsås TK   8p
13. Alexander Eriksson, Kils TK   4p
14. Alexander Johansson, Marks TK   2p
     Robin Larsson, Strömstads TK   2p
     Jonathan Jarnås, Vänersborgs TK   2p
     Patrik Gustavsson, Alingsås TK   2p
     Henrik Eriksson, Alingsås TK   2p
     Filip Örgård, Elfsborgs TK   2p

 

Flickor 15 (födda 1995) Poäng
  1. Mathilda Dahlin, Karlstads TK 84p
  2. Leila Mohammed, Vänersborgs TK 66p
  3. Emmie Berglund, Lidköpings TK 40p
  4. Donika Bashota, Ulricehamns TK 26p
      Erica Lilja Eriksson, Kristinehamns TK 26p
  6. Julia Andersson, Karlstads TK 12p
  7. Hanna Good, Lidköpings TK   8p
      Anneli Erlingstam, Alingsås TK   8p
  9. Caisa Johansson, Elfsborgs TK    6p
10. Andrea Burman, Vänersborgs TK   4p
11. Rebecca Windeståhl, Tibro TK   2p
     Sara Seukusic, Falköpings TK   2p
     Petra Ludvigsson, Strömstads TK   2p
     Marissa Johansson, Vänersborgs TK   2p

 

Pojkar 14 (födda 1996) Poäng
  1. Oskar Andersson, Dalsjöfors TK 90p
  2. Oskar Thörnkvist, Lidköpings TK 82p
  3. Johan Fors, KFUM Borås 66p
  4. Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK 54p
  5. Emil Johansson, Lidköpings TK 52p
  6. Filip Warnestad, Kils TK 50p
      Daniel Appelgren, KFUM Borås 50p
  8. Matej Dujakovic, Ulricehamns TK 44p
  9. Jacob Nissén-Karlsson, Lidköpings TK 36p
10. Elias Jemtrén, Kils TK 20p
     Marcus Fahlström, Alingsås TK 20p
12. Elias Ymer, Lidköpings TK 18p
13. Julius Enhammar, Vänersborgs TK 12p
14. Jakob Karlsson, Vänersborgs TK 10p
15. Christoffer Håkansson, Dalsjöfors TK   6p
16. Axel Dahlström, Lilla Edets TK   4p
     Gustav Erhardsson, Trollhättans TK   4p
18. Lars Dahle, Lidköpings TK   2p
     Tobias Brodd, Karlstads TK   2p
     Filip Palosaari, Bofors TK   2p
     Jacob Hansen, Bofors TK   2p
     Pontus Erlandsson, Dalsjöfors TK   2p

 

Flickor 14 (födda 1996) Poäng
  1. Beata Edlund, Ulricehamns TK 94p
  2. Maja Örnberg, Kils TK 60p
  3. Matilda Gewert, Hammarö TK 52p
  4. Emelie Gewert, Hammarö TK 44p
  5. Paulina Wulcan, Mariestads TK 36p
  6. Elin Rydén, Lidköpings TK 30p
  7. Anna Reimer, Karlstads TK 20p
      Alice Lidemar, KFUM Borås 20p
      Alice Svensson, KFUM Borås 20p
10. Jennifer Paldan, KFUM Borås  14p
11. Emilia Knutsson, Ulricehamns TK 12p
12. Madeleine Paldan, KFUM Borås 10p
13. Cajsa Fredriksson, Karlstads TK      8p
     Amanda Stark, Strömstads TK   8p
14. Frida Bode-Näveri, KFUM Borås   4p
15. Hennie Monclair, Karlstads TK   2p
     Josefine Espeland, Stenungsunds TK   2p

 

Pojkar 13 (födda 1997) Poäng
  1. Elias Datek, Strömstads TK 44p
  2. Alexander Hammar, Hammarö TK 36p
  3. Felix Ekman, Alingsås TK 26p
  4. Hannes Svensson, Lidköpings TK 24p
      Dick Lien, Lilla Edets TK 24p
      Christoffer Titov, Uddevalla TK 24p
  7. Simon Gråberg, Hammarö TK 14p
  8. Erik Gustavsson, Falköpings TK  12p
10. Pontus Håkansson, Ulricehamns TK 10p
     Filip Dimitrijevic, KFUM Borås  10p
     Emanuel Arkel, Vänersborgs TK 10p
13. William Wejsfeldt, Lidköpings TK   6p
     Erik Enström, Hammarö TK   6p
     Jonathan Andersson, Dalsjöfors TK   6p
16. Conor Bushe, Ljungskile TF   4p
     Niclas Lindgren, Vänersborgs TK   4p
     Oscar Ahlqvist, Trollhättans TK   4p
     Axel Sannerholm, Uddevalla TK   4p
20. Erik Johannesson, Stenungsunds TK   2p
     Daniel Berg, Karlstads TK   2p
     Edgar Gruvell Sangwill, Åmåls TK   2p

 

Flickor 13 (födda 1997) Poäng
  1. Nellie Berglund, Lidköpings TK 64p
  2. Klara Alenäs, Marks TK 48p
  3. Lisen Wulcan, Mariestads TK  28p
  4. Caroline Chöler, Mariestads TK 26p
  5. Lovisa Karlsson, Strömstads TK 24p
  6. Moa Wallén, Mariestads TK 22p
  7. Felicia Hedman, Mariestads TK 16p
      Lejla Mujakovic, Ulricehamns TK 16p
  9. Elin Wiberg, Ulricehamns TK 12p
10. Emelie Tahar, KFUM Borås   8p
11. Klara Pilhall, Alingsås TK   6p
      Mia Pranjic, Vänersborgs TK   6p
13. Ester Bolmenäs, Tibro TK   4p
      Madeleine Englund, Hjo TK   4p
      Hanna Johansson, Mariestads TK   4p
      Ida Hjalmarsson, Kils TK   2p
      Adela Berndtsson, Lidköpings TK   2p

 

Pojkar 12 (födda 1998) Poäng
  1. Petter Dahlin, Karlstads TK 104p
  2. Jacob Arvidsson-Ehn, Tibro TK   62p
  3. Nils Sandberg, Mariestads TK    56p
  4. Samuel Käll, Lidköpings TK    46p
  5. Carl Björnberg, Trollhättans TK   24p
      Linus Isaksson, Lidköpings TK   24p
  7. Hans Lindholm, Skövde TF   18p
  8. Oliver Kendes, Trollhättans TK   16p
  9. Olle Frisk, Lidköpings TK   12p
10. Simon Eriksson, Alingsås TK    10p
      Simon Ölund, Hammarö TK   10p
      Sebastian Mery Karlsson, Skövde TF   10p
      Filip Malbasic, Sandareds TK   10p
      Gabriel Lundqvist, Dalsjöfors TK   10p
15. Adam Hultén, Åmåls TK     8p
     Emil Erlingstam, Alingsås TK     8p
     Elis Olsson, Åmåls TK     8p
18. Jesper Fahlström, Alingsås TK     6p
     Jonathan Lundahl, Alingsås TK     6p
     Lucas Schmidt, Vänersborgs TK     6p
21. Anton Solberg, Uddevalla TK     4p
     Alfred Frick, KFUM Borås     4p
     Collin Lilleng, Sandareds TK     4p
     Hugo Rosén, KFUM Borås     4p
25. Jacob Carlsson, Hammarö TK     2p
     Sebastian Nehring, Vänersborgs TK     2p
     Alexander Fagerberg, Alingsås TK     2p
     David Söderberg, Hammarö TK     2p
     Joacim Heintz, Billeruds TK     2p
     Axel Tobiesson, Uddevalla TK     2p
     Mikael Ymer, Skara TK     2p
     William Lind-Gråsjö, Ljungskile TF     2p
     Marcus Westlund, ÖSTK     2p
     David Vukovic, Vårgårda TK     2p
     Daniel Olander, Hammarö TK     2p
     Joel Wärnen, Vänersborgs TK     2p

 

Flickor 12 (födda 1998) Poäng
  1. Ena Ovcina, Tidaholms TK 118p
  2. Julia Holmberg, Vänersborgs TK   84p
  3. Wilma Fröjd, Lidköpings TK   56p
  4. Edith Johansson, Kristinehamns TK   38p
  5. Ellen Widell, Lidköpings TK   32p
  6. Patricia Simonsson, Alingsås TK   24p
  7. Anastasia Dimitrijevic, KFUM Borås   22p
  8. Sofia Sand, Vänersborgs TK   10p
      Ebba Fröberg, Vänersborgs TK   10p
      Olivia Svensson, Lilla Edets TK   10p
11. Moa Rådberg, Sandareds TK     8p
      Ida Colling, Hjo TK     8p
13. Elin Kaburek, Ulricehamns TK     6p
      Alexandra Schotte, Hammarö TK     6p
15. Emma Hedberg, Alingsås TK     4p
16. Moa Svensson, Åmåls TK     2p
     Viktoria Erhardsson, Trollhättans TK     2p
     Sara Döse Sandström, Vänersborgs TK     2p
     Elin Kumlin, Marks TK     2p
     Olivia Hedlund, KFUM Borås     2p

 

Pojkar 11 (födda 1999) Poäng
  1. Ilir Bashota, Ulricehamns TK 58p
  2. Viktor Thoresson, Åmåls TK 54p
  3. Philip Wallin, Lidköpings TK 50p
  4. Elias Knutsson, Ulricehamns TK 40p
  5. Simon Håkansson, Ulricehamns TK 18p
      Adam Harling, Vänersborgs TK 18p
  7. Sebastian Lovborn, Lidköpings TK 12p
      Filip Schyberg, Skövde TF 12p
  9. Erik Franzén, Lidköpings TK   8p
      Rasmus Andersson, Dalsjöfors TK   8p
11. Mirza Kulasevic, Lidköpings TK   4p
12. Otto Andreasson, Dalsjöfors TK   2p
     Samuel Evaldsson, Dalsjöfors TK   2p
     Dante Wetenius, Marks TK   2p
     Magnus Ruud, Hammarö TK   2p
     Oscar Hobeck, Stenungsunds TK   2p

 

Flickor 11 (födda 1999) Poäng
  1. Vilma Berglund, Lidköpings TK 86p
  2. Rebecca Ehn, Lidköpings TK 44p
  3. Samya Sekkat, Vänersborgs TK 28p
  4. Alicia Törnlund, Vänersborgs TK 22p
  5. Filippa Edlund, Ulricehamns TK 20p
  6. Annie Ackerot, Hammarö TK 16p
  7. Matilda Nedéus, Hammarö TK 14p
  8. Emma Jansson, Mariestads TK 12p
  9. Elin Svensson, Alingsås TK   4p
     Madeleine Sölvenäs, Alingsås TK   4p
     Elin Johansson, Vänersborgs TK   4p
12. Madeleine Englund, Hjo TK   2p
     Katarina Hedlund, Alingsås TK   2p
     Therese Boström, Hammarö TK   2p
     Corin Bråby, Hammarö TK   2p
     Vilma Efraimsson, Ulricehamns TK   2p
     Elin Barndik, Lidköpings TK   2p
     Victoria Simonsson, Alingsås TK   2p
Uppdaterad: 06 JAN 2011 16:50 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info