Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2009


I Eurotravels Västtour ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Casio Junior Cup, Åmåls Smashen, Kullingslaget, Tygrikesspelen, Hammarö Cupen, Hökensåsspelen, Troja Cup, McDonalds Cup, Trollsmashen, Edets Spelen, RM inomhus, Påskslaget, Lidköpings 15-års cup, Vårturneringen Auto 7H Open, Delfoitrofén, Knallespelen, Picassospelen, Karlstad Open, Opcon Junior Cup, Lambi Cup, Räkan Tennisen, Sikens Cup, Cabby Cup, Bofors Cup, Thomas Sabo Junior Open, Odenbadspelen, CELA Open, Hunneboveckan, RM utomhus, Norlanders Cup, Bravida Borås Open, Pelaro Open, Odenspelen, Top 15, Billys Cup, Lysekil Open, Sportringen Cup, Karlstad Cupen, Ahlmark Lines Cup, Vänersmashen, Junior Ladies Cup, Nordic Paper Cup, Pablo Open, Jubileums Open, Scandic Swania Cup samt Tomtecupen.

Slutställningen i de olika tävlingsklasserna framgår av nedanstående tabeller.

 

Pojkar 16 (f. 1993)
   1. Linus Wirén, Elfsborgs TK                    65p
    2. Rasmus Hallberg, Elfsborgs TK             34p
    3. Henrik Johannesson, Uddevalla TK        32p
    4. Glenn Karjalainen, Vänersborgs TK        26p
    5. Simon Käll, Lidköpings TK                    26p
   6. Robin Svensson, Kils TK                        22p
    7. Christoffer Appelgren, KFUM Borås       16p
         Oskar Jörnevik, Bofors TK                    16p
    9. Måns Axnér, Kristinehamns TK              12p
  10. Martin Svensson, Åmåls TK                 10p
  11. David Svenhage, Åmåls TK                     6p
         Johan Lundell, Tidaholms TK                   6p
         Alexander Hansson, Vänersborgs TK       6p
  14. Gustav Buder, Lidköpings TK                  2p
         Stefan Malbasic, Sandareds TK              2p
         Erik Larsson, Elfsborgs TK                      2p

Flickor 16 (f. 1993)
   1. Ellen Ljungströmer, Vänersborgs TK      78p
   2. Olivia Thiel, Falköpings TK                    32p
   3. Kim Johansson, KFUM Borås             16p
       Anna Broms, Skövde TF                16p
   5. Jessica Wengholm, Alingsås TK   14p
   6. Johanna Nissén Karlsson, Lidköp. TK           12p
   7. Viktoria Hansson, Vänersborgs TK            8p
      Rebecka Englund, KFUM Borås                 8p
   9. Ida Lindqvist, Billeruds TK                        2p
       Anneli Ljungström, Skövde TF                 2p
       Johanna Åberg, Strömstads TK               2p
       Elin Johansson, Vänersborgs TK              2p
       Emina Coric, Elfsborgs TK                       2p

 
Pojkar 15 (f. 1994)
    1. Vincent Dahlin, Vänersborgs TK  82p
    2. Robin Fröjd, Lidköpings TK  36p
    3. Andrée Stevensson, Karlstads TK  32p
    4. Christian Hansson, Lidköpings TK  26p
    5. Andreas Bejbom, Falköpings TK  24p
    6. Simon Bontell, Vänersborgs TK  16p
    7. Damir Zabica Skajko, Trollhättans TK  14p
    8. Mattias Runsten, Karlstads TK  10p
    9. Otto Åkerström, Billeruds TK    6p
  10. Christoffer Carlsson, Elfsborgs TK    4p
       Adrian Cerps, Uddevalla TK    4p
       Gustav Adolfsson, Skultorps TK    4p
  13. David Nejman, Lilla Edets TK    2p
       Rasmus Skogsberg, Vänersborgs TK    2p
       Marcus Johansson, Trollhättans TK    2p
       Daniel Malm, Vänersborgs TK    2p
 
Flickor 15 (f. 1994)
    1. Katarina Peric, Skövde TF  30p
    2. Emelie Larsson, Karlstads TK  22p
    3. Louise Bröhne, Tibro TK  10p
        Helena Jonsson, KFUM Borås  10p
    5. Emma Fridh, Karlstads TK    4p
    6. Jessica Andersson, Tibro TK    2p
       Anna Lundberg, Trollhättans TK    2p
       Selma Kylén, Vänersborgs TK    2p

Pojkar 14 (f. 1995)
    1. Oscar Wallin, Lidköpings TK  90p
    2. Georg Lundqvist, Lidköpings TK  80p
    3. Adam Rådberg, KFUM Borås  64p
    4. Linus Frost, KFUM Borås     60p
    5. Oskar Govik, Dalsjöfors TK  58p
    6. Serdar Bojadijeva, Lidköpings TK  50p
    7. Hampus Svensson, Alingsås TK  28p
    8. Lucas Bank, Alingsås TK  18p
    9. Viktor Juslin, Lidköpings TK  14p
       Gustav Enström, Kils TK  14p
  11. Henrik Rönnfalk, Dalsjöfors TK    8p
  12. Kim Karlsson, Marks TK    6p
       Johan Holtryd, Marks TK    6p
       Alexander Johansson, Marks TK    6p
  15. Erik Josefsson, Lidköpings TK    4p
       Simon Liljenbäck, Vårgårda TK    4p
  17. Kalle Johannesson, Åmåls TK    2p
       Kim Wingren, Alingsås TK    2p
       Petros Tesfai, Skara TK    2p
       Anders Skjeggerud, Billeruds TK    2p
       Ludvig Arkel, Vänersborgs TK    2p
       Joel Pettersson, Dalsjöfors TK    2p
       Erik Lahn Langgut, Dalsjöfors TK    2p
       Daniel Åkerberg, Sandareds TK    2p
       Alexander Eriksson, Kils TK    2p

Flickor 14 (f. 1995)
    1. Emmie Berglund, Lidköpings TK 104p
    2. Donika Bashota, Ulricehamns TK  62p
    3. Erica Lilja Ericsson, Kristinehamns TK  56p
    4. Leila Mohammed, Vänersborgs TK  44p
    5. Matilda Dahlin, Hammarö TK  30p
    6. Anneli Erlingstam, Alingsås TK  24p
    7. Petra Ludvigsson, Strömstads TK  14p
    8. Julia Andersson, Karlstads TK  12p
       Julia Granbom, Lidköpings TK  12p
       Rebecca Windeståhl, Tibro TK  12p
  11. Caroline Gustavsson, Uddevalla TK    8p
       Hanna Good, Lidköpings TK    8p
  13. Natalie Davidsson, Alingsås TK    6p
       Jelena Dodic, Tibro TK    6p
  15. Johanna Karsberg, Stenungsunds TK    4p
  16. Emma Forsmarker, Falköpings TK    2p
       Andrea Burman, Vänersborgs TK    2p
       Ida Broms, Skövde TF    2p
       Selma Alagic, Skövde TF    2p

Pojkar 13 (f. 1996)
    1. Daniel Appelgren, KFUM Borås  68p
    2. Oskar Thörnqvist, Lidköpings TK  52p
    3. Johan Fors, KFUM Borås  48p
    4. Filip Warnestad, Kils TK  36p
    5. Karl-Fredrik Söderberg, Kils TK  30p
        Oskar Andersson, Dalsjöfors TK  30p
    7. Emil Johansson, Lidköpings TK  28p
    8. Elias Jemtrén, Kils TK  16p
    9. Julius Enhammar, Vänersborgs TK  12p
        Elias Yemer, Lidköpings TK  12p
  11. Svante Bennhage, Vänersborgs TK    8p
  12. Carl Tengström, Lidköpings TK    6p
        Axel Dahlström, Lilla Edets TK    6p
        Jakob Karlsson, Vänersborgs TK    6p
        Jacob Nissén Karlsson, Lidköpings TK    6p
        Marcus Fahlström, Alingsås TK    6p
  17. Christoffer Sandström, Kils TK    2p
        Gustav Erhardsson, Trollhättans TK    2p
        Erik Espemyr, Falköpings TK    2p

Flickor 13 (f. 1996)
    1. Maja Örnberg, Kils TK  78p
    2. Paulina Wulcan, Mariestads TK  68p
    3. Felicia Bylerius, Lidköpings TK  50p
    4. Beata Edlund, Ulricehamns TK  32p
    5. Emilia Knutsson, Ulricehamns TK  26p
    6. Matilda Gewert, Hammarö TK  24p
        Elin Rydén, Lidköpings TK  24p
    8. Nikela Ståhl, Elfsborgs TK  18p
    9. Emelie Gewert, Hammarö TK  12p
  10. Jennifer Paldan, KFUM Borås    6p
       Cajsa Fredriksson, Karlstads TK    6p
  12. Leonie Andersson, KFUM Borås    4p
       Amanda Stark, Strömstads TK    4p
  14. Sara Sekusic, Falköpings TK    2p
       Stefanie Assio, Falköpings TK    2p
       Frida Bode Näveri, Sandareds TK    2p
       Marissa Johansson, Vänersborgs TK    2p
       Madeleine Paldan, KFUM Borås    2p
       Sara Spencer, Strömstads TK    2p
       Amanda Ljungblom, Skövde TF    2p

Pojkar 12 (f. 1997)
    1. Alexander Hammar, Hammarö TK  38p
    2. Erik Enström, Hammarö TK   36p
    3. Felix Ekman, Alingsås TK  34p
    4. Hannes Svensson, Lidköpings TK  30p
    5. William Wejsfeldt, Lidköpings TK  28p
    6. Filip Dimitrijevic, Alingsås TK  24p
    7. Samuel Nadeau, Falköpings TK  22p
        Simon Gråberg, Hammarö TK  22p
    9. Anton Almén, Vänersborgs TK  14p
        Oskar Pettersson, Vänersborgs TK  14p
        Pontus Håkansson, Ulricehamns TK  14p
  12. Edgar Gruvell Sangwill, Åmåls TK  10p
        Anton Björquist, Åmåls TK  10p
  14. Christoffer Titov, Uddevalla TK    8p
        Dick Lien, Lilla Edets TK    8p
        Erik Karlsson, Åmåls TK    8p
        Jonathan Andersson, Dalsjöfors TK    8p
        Oskar Klasson, Sandareds TK    6p
        Conor Bushe, Ljungskile TF    6p
        Daniel Berg, Karlstads TK    6p
  21. Erik Sördell, Billeruds TK    4p
        Alexander Jöelaid, Dalsjöfors TK    4p
        Alexander Andersson, Alingsås TK    4p
        Erik Johannesson, Stenungsunds TK    4p
  26. Daniel Olander, Hammarö TK    2p
        Martin Taserud, Hammarö TK    2p
        Tobias Brodd, Karlstads TK    2p
        Albin Larsson, Tidaholms TK    2p
        Elias Datek, Strömstads TK    2p

Flickor 12 (f. 1997)
    1. Nellie Berglund, Lidköpings TK  68p
    2. Klara Alenäs, Marks TK  66p
    3. Felicia Hedman, Mariestads TK  60p
    4. Caroline Chöler, Mariestads TK   38p
    5. Klara Pilhall, Alingsås TK  36p
        Leijla Mujakovic, Ulricehamns TK  36p
    7. Lisen Wulcan, Mariestads TK  28p
    8. Moa Wallén, Mariestads TK  26p
    9. Elin Wiberg, Ulriceham,ns TK  24p
  10. Hanna Johansson, Mariestads TK  18p
  11. Ester Bolmenäs, Tibro TK  16p
        Adela Berntsson, Lidköpings TK  16p
  13. Emelie Sjöholm, Marks TK    6p
        Ida Hjalmarsson, Kils TK    6p
  15. Lovisa Karlsson, Strömstads TK    4p
        Ida Eklöf, KFUM Borås    4p
        Mia Pranjic, Vänersborgs TK    4p
  18. Ida Marklinder, Alingsås TK    2p
        Clara Junke, KFUM Borås    2p
        Ellen Widell, Lidköpings TK    2p
        Elin Karlsson, Åmåls TK    2p
        Emelie Taher, KFUM Borås    2p
        Ida Colling, Hjo TK    2p
        Madeleine Englund, Hjo TK    2p

Pojkar 11 (f. 1998)
    1. Jacob Arvidsson Ehn, Tibro TK  98p
    2. Samuel Käll, Mariestads TK  74p
    3. Petter Dahlin, Hammarö TK  58p
        Oliver Kendes, Trollhättans TK  58p
        Nils Sandberg, Mariestads TK  58p
    6. Filip Malbasic, Sandareds TK  44p
    7. Adam Hultén, Åmåls TK  26p
    8. Mikael Yemer, Skara TK  16p
        Linus Isaksson, Lidköpings TK  16p
        Carl Björnberg, Trollhättans TK  16p
        Elis Olsson, Åmåls TK  16p
  12. Simon Ölund, Hammarö TK  10p
  13. Lucas Schmidt, Vänersborgs TK   8p
        Sebastian Mery, Skövde TF   8p
        Joacim Heintz, Billeruds TK   8p
        Jesper Fahlström, Alingsås TK   8p
  17. Hugo Rosén, KFUM Borås   6p
        Olle Frisk, Lidköpings TK   6p
        Simon Håkansson, Ulricehamns TK   6p
  20. Christoffer Lindqvist, Lidköpings TK   4p
        David Andersson, Marks TK   4p
        Hans Lindholm, Skövde TF   4p
        Karl Högstedt, Mariestads TK   4p
        Elias Knutsson, Ulricehamns TK   4p
        Gabriel Lundqvist, Dalsjöfors TK   4p
        Collin Lilleng, Sandareds TK   4p
        Alfred Frick, KFUM Borås   4p
        Erik Åhlund, Mariestads TK   4p
  29. Oskar Burman, Mariestads TK   2p
        Erik Strand, Mariestads TK   2p
        Rasmus Johansson, Alingsås TK   2p
        Simon Gustavsson, Uddevalla TK   2p
        Philip Rautiainen, KFUM Borås   2p
        Gustav Andersson, Sandareds TK   2p
        Erik Jolesjö, Lidköpings TK   2p
        Jens Johansson, Dalsjöfors TK   2p
        Daniel Thuresson, KFUM Borås   2p
        J.Carlsson, Hammarö TK   2p
        Jesper Lindström, Billeruds TK   2p
        Felix Nordenfors, Trollhättans TK   2p
        Eric Nordenfors, Trollhättans TK   2p
        Emil Erlingstam, Alingsås TK   2p
        Jonathan Lundahl, Alingsås TK   2p
        Carl Asplund, Kristinehamns TK   2p
        Måns Blomberg, Kristinehamns TK   2p
        Niklas Ragnarsson,   2p

Flickor 11 (f. 1998)
    1. Julia Holmberg, Vänersborgs TK  42p
    2. Ena Ovcina, Tidaholms TK  26p
    3. Moa Svensson, Åmåls TK  14p
        Edith Johansson, Kristinehamns TK  14p
    5. Wilma Fröjd, Lidköpings TK  10p
    6. Annie Ackerot, Hammarö TK    6p
        Ellen Widell, Lidköpings TK    6p
    8. Rebecca Björk, Lidköpings TK    4p
        Annie Jansson, Alingsås TK    4p
        Matilda Karlsson, Mariestads TK    4p
        Alexandra Schotte, Hammarö TK    4p
        Anastasia Dimitrijevic, Alingsås TK    4p
        Alicia Törnlund, Vänersborgs TK    4p
        Ebba Fröberg, Vänersborgs TK    4p
  13.  Emma Hedberg, Alingsås TK    2p
        Patricia Simonsson, Alingsås TK    2p
        Elin Karlsson, Åmåls TK    2p
        Moa Rådberg, Sandareds TK    2p
        Sara Jansson, Hammarö TK                  2p
        Elin Johansson, Vänersborgs TK    2p



    

      
    
    
    
    


 


    

    



     
     

     
    

Uppdaterad: 19 OKT 2010 16:52 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info