Hoppa till sidans innehåll

2010-års tävling


Regionstävlingen spelades i Göteborg den 1-3 oktober och regionen deltog med två lag.

Resultaten från lagens matcher finner du här nedan.

Väst 1 – Norr 5-1 (10-2)
Elias Ymer – Arvid Norén 6-0 6-4
Daniel Appelgren – Robert Rasmussen 6-2 6-3
Johan Fors – William Anth-Forsberg 6-1 6-1
Oskar Andersson – Felix Ösrtlund 6-0 6-0
E.Ymer/K-F.Söderberg – A.Norén/R.Rasmussen 6-7 2-6
D.Appelgren/M.Ymer – S.Sundell/A.Backlund 6-1 6-1

Väst 1 – Göteborg 6-0 (12-0)
Elias Ymer – Sam Taylor 6-1 6-1
Daniel Appelgren – Andreas Wetterström 6-0 6-0
Johan Fors – Christoffer Borén 6-3 6-4
Oskar Andersson – Oscar Söderlund 6-0 6-1
E.Ymer/K-F.Söderberg – S.Taylor/O.Söderlund 6-1 6-1
D.Appelgren/M.Ymer – K.Falcon/F.Lannö 6-3 6-0  

Väst 1 – Stockholm 3-3 (8-6)
Elias Ymer - Simon Freund 6-1 6-2
Daniel Appelgren – Alexander Fahnehjelm 6-0 6-1
Johan Fors – Jesper Åkerlund 7-5 4-6 9-11
Mikael Ymer – Carl Söderlund 5-7 4-6
E.Ymer/D.Appelgren – S.Freund/A.Fahnehjelm 6-4 7-5
O.Andersson/K-F.Söderberg – R.Solberg/F.Bjerle 4-6 6-3 9-11

 

 Syd – Väst 2 6-0 (12-0)
Daniel Windahl – Emil Johansson 6-0 6-0
Philip Möbius – Oscar Thörnkvist 6-3 6-1
Christian Samuelsson – Alexander Hammar 6-0 6-1
Filip Månsson – Christoffer Titov 6-3 6-3
D.Windahl/P.Möbius – E.Johansson/O.Thörnkvist 6-2 6-2
A.Holm/D.Eleskovic – F.Malbasac/J.Arvidsson-Ehn 7-6(3) 6-1

Väst 2 – Öst 1-5 (4-14)
Oscar Thörnkvist – William Malm 2-6 3-6
Alexander Hammar – Joel Gamerov 0-6 1-6
Filip Malbasic – Viktor Isgren 6-3 6-1
Jacob Arvidsson-Ehn – Isac Blomberg 3-6 1-6
C.Titov/O.Thörnkvist – W.Malm/E.Pettersson 2-6 6-2 6-10
F.Malbasic/E.Johansson – V.Isgren/M.Gustafsson 2-6 6-3 8-10

Mitt – Väst 2 5-1 (10-3)
Carl Andreasson – Emil Johansson 6-2 4-6 10-6
Magnus L.Wallgren – Oscar Thörnkvist 6-4 6-0
Casper Backby – Alexander Hammar 6-2 6-0
Nils Heimer – Jacob Arvidsson-Ehn 6-2 6-1
C.Andreasson/C.Backby – O.Thörnkvist/C.Titov 7-5 6-3
R.Mannoun/R.Elmebring - F.Malbasic/E.Johansson 6-7 1-6

 

Final i Stockholm den 23-24/10

Region Väst - Region Syd  1-5
Elias Ymer - Daniel Windahl 6-1, 6-3
Daniel Appelgren  - Philip Möbius 6-7, 3-6
Johan Fors -Christan Samuelsson 3-6, 5-7
Karl-Fredrik Söderberg -Filip Månsson 4-6, 5-7
Elias Ymer/Oskar Andersson -Daniel Windahl/Philip Möbius 2-6, 1-6
Daniel Appelgren/Mikael Ymer -Axel Holm/Denis Elescovic 6-2, 4-6, 4-10

Uppdaterad: 18 JAN 2011 15:52 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
E-post: This is a mailto link

Se all info