Hoppa till sidans innehåll

2009-års tävling




Här följer gruppindelning, spelschema m.m för Grand Slam Pokalen 2009:

KVALGRUPPER:

Pojkar

Grupp 1                      Grupp 2                       Grupp 3                     Grupp 4

R.Hallberg, Elfsborg      S.Bontell, Vänersborg     D.Svennhage, Åmål     H.Johaneson, U-valla             
G.Karjalainen, Vborg     M.Runsten, Karlstad       C.Carlsson, Elfsborg     D.Söderström, V-borg

A.Stevensson, Karlstad  M.Svensson, Åmål         D.Zabica Skajko, L-E   Erik Larsson, Elfsborg

D.Nejman, Lilla Edet    M.Borgedahl, Härna       H.Elisson, Lidköping    J.Lundell, Tidaholm

 

Reserv till alla grupper: Gustav Adolfsson, Skultorp

 

Flickor

Grupp 1                        Grupp 2                       Grupp 3                       Grupp 4

T.Matthijs, Ulricehamn   A.Broms, Skövde           A.Suljev, Skövde           O.Erlandsson, Alingsås

A.Lundberg, Trollhättan   J.Hedman, Mariestad     E.Coric, Elfsborg          E.Larsson, Karlstad

S.Jalmelin, Skövde            L.Bröhne, Hjo               L.Ekelin, KFUM Borås H.Jonsson, KFUM Borås

J.Åberg, Strömstad           G.Garces, KFUM Borås  E.Fridh, Hammarö         A.Suljev, Skövde

 

                           

 

 

SPELSCHEMA KVALSPELET

 

Lördagen den 14 februari med kvalspel i de fyra flickgrupperna.

 

09.00   Gr.1  Tilda M - Johanna Å  6-2,4-6        Anna L - Sara J  3-6,3-6                      
           
Gr.2  Anna B - Gabriella G  w.o.             Jessica H - Louise B  3-6,2-6

 

10.00   Gr.3  Arbnesha S - Emma F  6-1,6-1       Emina C - Linda E    6-4,6-2                    
           
Gr.4  Olivia E - Arbnora S   6-1,6-1         Emelie L - Helena J   7-5,6-1

 

11.00   Gr.1  Tilda M - Anna L   7-6,6-4              Sara J - Johanna Å   6-3,6-1      
           
Gr.2  Anna B - Jessica H  w.o.  JH          Louise B - Gabriella G  w.o. LB

 

12.00   Gr.3  Arbnesha S - Emina C  6-7,2-6       Linda E - Emma F     6-0,6-0    
           
Gr.4  Olivia E - Emelie L   5-7,6-3             Helena J - Arbnora S   6-0,6-1

 

13.00   Gr.1  Tilda M - Sara J  4-6,5-7                  Anna L - Johanna Å   6-3,6-1   
           
Gr.2  Anna B - Louise B  w.o. LB           Jessica H - Gabriella G  we.o. JH

 

14.00   Gr.3  Arbnesha S - Linda E  2-6,5-7        Emina C - Emma F   6-2,6-4  
           
Gr.4  Olivia E - Helena J  5-7,2-6              Emelie L - Arbnora S  6-1,6-1

 

Lördagen den 14 februari med kvalspel i de fyra pojkgrupperna.

 

15.00   Gr.1  Rasmus H - David N  7-5,6-1          Glenn K - Andree S  7-5,2-6   
           
Gr.2  Simon B - Martin B  6-1,6-1             Mattias R - Martin S  7-6,7-5

 

16.00   Gr.3  David S - Hannes E  7-6,7-6            Christoffer C - Damir ZS  3-6,3-6  
           
Gr.4  Henric J - Johan L  6-1,6-0               Daniel S - Erik L   0-6,1-6

 

17.00   Gr.1  Rasmus H - Glenn K  6-7,6-3           Andree S - David N   6-0,6-4  
           
Gr.2  Simon B - Mattias R  6-4,6-4            Martin S - Martin B   6-3,6-1

 

18.00   Gr.3  David S - Christoffer C  6-3,6-1       Damir ZS - Hannes E  6-1,6-0 
           
Gr.4  Henric J - Daniel S  6-0,6-0               Erik L - Johan L   7-5,7-6

 

19.00   Gr.1  Rasmus H - Andree S  4-1 ret          Glenn K - David N   6-2,6-3 
           
Gr.2  Simon B - Martin S  6-4, 7-5             Mattias R - Martin B  6-4,6-1

 

20.00   Gr.3  David S - Damir ZS  0-6,2-6              Christoffer C - Hannes E  4-6,7-6  
           
Gr.4  Henric J - Erik L  6-2,6-2                    Daniel S - Johan L  6-3,6-3

 

Regionfinalen

 

Flickor

 

Grupp 1

Viktoria Hansson, Vänersb. TK     V.Hansson______

Louise Bröhne, Hjo TK                         6-1,6-0                    V.Hansson

                                                                                                  6-1,6-2

Sara Jalmelin                                       K. Johansson__

Kim Johansson, KFUM Borås         6-2,4-6,6-1

 

Grupp 2

Pauline Pinola, Alingsås TK       P.Pinola              

Emelie Larsson, Karlstad                  6-2,6-1                     P.Pinola       

                                                                                                 6-3,6-1

Emina Coric, Elfsborgs TK              E. Coric              

Oliva Thiel, Falköpings TK             7-5,0-6,7-5

 

 

Pojkar

 

Grupp 1

Oscar Jörnevik, Bofors TK            S.Bontell        

Simon Bontell, Vänersborgs TK          4-6,7-5,7-5                   L.Wirén     

                                                                                                  6-0,6-1

Rasmus Hallberg, Ulricehamns TK   L. Wirén       

Linus Wirén, Elfsborgs TK              6-4,6-2

 

Grupp 2

Mattias Runsten, Karlstad TK LL    H.Johannesson      

Henric Johannesson, Uddevalla TK        6-3,6-0                    H.Johannesson      

                                                                                                        6-1,6-2

Damir Zabica Skajko, Lilla Edets TK  D.Zabica Skajko  

Måns Axnér, Kristinehamns TK            6-1,4-6,7-5

 

 

SPELSCHEMA REGIONFINALEN

 

Söndagen den 15 februari

Klockan                Match nr

09.00                    101                       102                       103                       104

10.30                    201                       202                       203                       204

12.00                    105                       106

13.30                    205                       206

Uppdaterad: 17 NOV 2009 14:50 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
Fax: 052119580
E-post: This is a mailto link

Se all info