Hoppa till sidans innehåll

2009-års tävling


Kalle Anka Cup Bohuslän-Dal

Här följer information angående årets Kalle Anka Cup i Bohuslän-Dal. Här är lottningarna och resultaten i de olika klasserna.

Pojkar 15 Flickor 15
Pojkar 13 Flickor 13
Pojkar 11 Flickor 11

 

Kalle Anka Cup Värmland

Lottningen/resultaten från årets Kalle Anka Cup för Värmland i Kil den 5-7 juni är klar. Mer info om tävlingen finner du också här nedan.

Pojkar 15 Flickor 15
Pojkar 13 Flickor 13
Pojkar 11 Flickor 11

 

Kalle Anka Cup Västergötland

Kretstävlingar

Sandared 11-årsklasser för pojkar och flickor

Pojkar   Pool 1     Pool 2    Pool 3     Pool 4    Slutspel Flickor Pool 1   Pool 2    Slutspel

 

Tidaholm 11-årsklasser för pojkar och flickor

OBS! Pojkar Pool 1 och Flickor Pool 1 flyttade till Falköping. Nya speltider för vissa pooler i Tidaholm.

Pojkar   Pool 1   Pool 2   Pool 3   Pool 4   Pool 5   Pool 6   Slutspel  Flickor   Pool 1   Pool 2   Slutspel

 

Vänersborg 11-årsklasser för pojkar och flickor

Pojkar    Pool 1    Pool 2   Slutspel  Flickor   Pool 1   Pool 2   Slutspel

 

Skultorp 13- och 15-årsklasser för pojkar och flickor Pojkar 15   Flickor 15   Pojkar 13   Flickor 13

 

Ulricehamn 13- och 15-årsklasser för pojkar och flickor

Pojkar 15    Pojkar 13   Flickor 13 

I Flickor 15 var endast Helena Jonsson, KFUM Borås anmäld och går därmed direkt till distriktsfinalen.

 

Trollhättan 13- och 15-årsklasser för pojkar och flickor

Pojkar 15   Flickor 15   Pojkar 13   Flickor 13 

 

Distriktsfinalen Västergötland 

 

Klass 1 Pojkar 15 år

73750 Christian Hansson, LTK
    A. Bejbom
78810 Andreas Bejbom, FTK      6-1,6-1
    A.Bejbom
82230 Georg Lundqvist, LTK         7-6,6-2
    G.Lundqvist  
89086 Linus Frost, KFUM       6-3,6-3  
  Vincent Dahlin
89547 Joacim Pinola, ATK          6-2,6-2
    S.Bojadijeva  
89085 Serdar Bojadijeva, LTK       6-3,7-6  
    V.Dahlin  
21683 Oscar Wallin, LTK           6-1,6-2
    V.Dahlin
82063 Vincent Dahlin, VTK       6-3,6-1

Klass 4 Flickor 15 år

88056 Donika Bashota, UTK
    D.Bashota
78309 Jessica Hedman, MTK      6-0,6-0
    D.Bashota
20670 Julia Granbom, LTK         6-0,6-1  
    L.Bröhne  
89144 Louise Bröhne, TiTK      6-2,6-2  
  Donika Bashota
LL 23233 Leila Muhammed, VTK         6-2,6-1
    E.Berglund  
21516 Emmie Berglund, ATK      6-1,7-5  
    E.Berglund  
21515 Anneli Erlingstam, ATK       6-2,3-6,6-4
    K.Peric
74928 Katarina Peric, STF       6-3,6-0

Klass 2 Pojkar 13 år

Grupp 1            EY            JF           JNK           CH
76736  Elias Yemer, SkTK             X    6-1,6-2    6-0,6-0    6-0,6-0
21682  Johan Fors, KFUM           201             X    6-2,6-4    6-1,6-2
20681  Jacob Nissén Karlson, LTK           205           210             X    6-4,6-3
25303  Christoffer Håkansson, DTK           209           206           202             X
Grupp 2            DA            OA             EJ             JE
76752  Daniel Appelgren, KFUM             X    6-4,6-0    6-0,6-0    6-0,6-0
25166  Oscar Andersson, DTK           203             X    7-5,6-0    6-0,6-0
20684  Emil Johansson, LTK           207           212              X   6-0,6-2
21504  Julius Enhammar, VTK           211           208            204              X
Slutspel
76736 Elias Yemer, SkTK
        E.Yemer  
25166 Oskar Andersson, DTK         6-3,6-1  
   Elias Yemer  
21682 Johan Fors, KFUM       6-0,6-3
        D. Appelgren    
76752 Daniel Appelgren, KFUM          6-0,6-2

Klass 5 Flickor 13 år

Grupp 1            PW            BE           ER           KA
20724 Paulina Wulcan, MTK             X    6-2,6-3    6-0,6-2    4-6,6-2,6-2
24126 Beata Edlund, UTK           501             X    6-4,6-0    6-1,6-1
20672 Elin Rydén, LTK           505           510             X    2-6,3-6
23324 Klara Alenäs, MaTK           509           506           502             X
Grupp 2            FB             EK             FH            NB
21235 Felicia Bylerius, LTK             X    6-4,1-6,6-0    6-2,6-1    6-2,6-1
21421 Emilia Knutsson, UTK           503             X    2-6,3-6    6-2,6-2
20485 Felicia Hedman, MTK           507           512              X   3-6,6-2,6-1
23112 Nellie Berglund, ATK           511           508            504              X
Slutspel
20724 Paulina Wulcan, MTK
     P.Wulcan  
20485 Felicia Hedman, MTK       6-2,7-6  
   Paulina Wulcan  
24126 Beata Edlund, UTK         7-5,6-3
     F.Bylerius    
21235 Felicia Bylerius, LTK       6-2,6-3

 

 
 
   
 
   
 
   
 
 

 

 
 
   
   
 
   
 
 
 

 

      
   
 
 
     

 

 
 
 

 

Klass 3 Pojkar 11 år



Grupp 1

           MY            OK           IB           PW
Mikael Yemer, SkTK             X    6-0,6-0    6-1,6-1    6-0,6-0
Oliver Kendes, TrTK           301             X    6-7,4-6    6-3,6-1
Ilir Bashota, UTK           305           310             X    1-6,1-6
Philip Wallin, LTK           309           306           302             X
Grupp 2            FM            JAE             SK             LS
Filip Malbasic, STK             X    6-0,6-1    6-0,6-1    6-0, uppg.
Jacob Arvidsson Ehn, TiTK           303             X    6-3,6-3    w.o. J.A-E
Samuel Käll, MTK           307           312              X   w.o. S.K
Lucas Schmidt, VTK           311           308           304              X
Slutspel
Mikael Yemer, SkTK
     M.Yemer  
Jakob Arvidsson Ehn      6-0,6-2  
   Mikael Yemer  
Oliver Kendes, TrTK       7-5,6-2
     F.Malbasic    
Filip Malbasic, STK      6-1,7-5

 

Klass 6 Flickor 11 år

Grupp 1            VB            SS           EH           EK
Vilma Berglund, ATK             X    6-2,6-0    6-1,6-2    6-0,6-0
Samja Sekkat, VTK           601             X    3-6,7-6,6-1    6-1,6-2
Emma Hedberg, ATK           605           610             X    6-4,6-1
Elin Kaburek, UTK           609           606           602             X
Grupp 2            JH            HE             EO             AD
Julia Holmberg, VTK             X    6-2,6-2    6-4,6-0    6-4,6-2
Hanna Edlund, LTK           603             X    4-6,6-7    6-2,6-1
Ena Ovcina, TTK           607           612              X    6-7,6-2,2-6
Anastacia Dimitrijevic, ATK           611           608            604              X
Slutspel
Vilma Berglund, ATK
     V.Berglund  
Ena Ovcina, TTK       6-2,6-2  
   Vilma Berglund  
Samja Sekkat, VTK       6-3,6-2
     J.Holmberg    
Julia Holmberg, VTK        w.o.


 

Uppdaterad: 17 NOV 2009 16:31 Skribent: Jan Gunnar Lidén

 ► Seriespel    ► Tennissök

  

Följ oss på!

 

 

 

 

Synpunkter på SvTF Västs verksamhet!

Svenska Tennisförbundet Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: 0739864289
Fax: 052119580
E-post: This is a mailto link

Se all info